Pienikin määrä luomukasviksiakelpaa erikoiskaupalle
Erikoismyymälä on tuottajaa ymmärtävä kauppakumppani.
Suurin osa myymälöistä on valmis joustaviin ratkaisuihin, mikäli se kannustaa viljelijää tuottamaan lisää ja monipuolisemmin.
Parhaan myyntipaikan saavat useimmin paikalliset, alueelliset tai muuten sopimustuottajalta saadut tuotteet, kertoo MaBio Oy:n toimitusjohtaja Marika Auersalmi.
”Satotason vaihtelut ymmärretään eikä ensimmäiseksi odoteta tuottajalta ympärivuotista saatavuutta”, Auersalmi kertoo.
MaBio on luomutuotteiden markkinointiviestinnän konsultointiin ja toteutukseen keskittynyt yritys. Auersalmi selvitti alkuvuodesta luomuun erikoistuneiden, luomukasviksia myyvien kauppojen toiveita.
Kauppiaiden selkeä viesti on, että pienistä eristä voi aloittaa. Kasviksia kannattaa tarjota heti, kun kokeiluerä on kylvetty.
Kauppiaat toivovat, että tuottajat yhdistäisivät tavaran kuljetuksia. Määrien kasvaessa tuotteet kannattaa toimittaa kautta.
”Tärkeää olisi saada tietoa satokauden varrella esimerkiksi siitä, mitä on kylvetty ja miten sato kypsyy”, Auersalmi kertoo. Näin kauppiaat voisivat ennakkoon kertoa asiakkailleen, mitä on kulloinkin saatavilla.
Luomukauppoja on Suomessa yhteensä noin sata. Niistä vajaat 40 pitää valikoimissaan myös luomukasviksia.
Myymälöiden koko vaihtelee muutamasta kymmenestä neliöstä noin 400 neliöön. Pienimmilläänkin myynti on satoja kiloja viikossa, parhaimmillaan reilusti toista tuhatta.
Sähköpostikysely tehtiin niille noin 40 luomuun erikoistuneelle kaupalle, jotka myyvät myös luomukasviksia. Kyselyyn vastasi 15 kauppiasta.
Luomukasvisten kysyntä kasvaa jatkuvasti, mutta erityisesti kotimaisista tuotteista on pula.
”Kaikkea lisää”, Auersalmi kiteyttää kauppiaiden toiveet.
Luomukasviksista Suomessa tuotetaan eniten porkkanaa, sipulia ja perunaa. Ne ovat löytäneet tiensä erikoismyymälöihin.
”Erityisesti luomukesäkasvikset loistavat poissaolollaan. Raparperi, retiisit, herneet, kesänauriit, nippuporkkanat ja -sipulit puuttuvat tyystin luomutiskeiltä.”
Kauppiaiden toiveena on myös lajikkeiden monipuolisuus esimerkiksi valkosipulista, punasipulista ja kevätsipulista.
Luomua ei tarvitsisi olla myynnissä koko ajan, mutta kesän sesonkiin kauppiaat toivovat helpotusta.
”Kesä- ja heinäkuu on vaikeaa aikaa. Torit ja markettien heviosastot pursuavat varhaisvihanneksia ja kesäherkkuja. Luomutiskillä pyöritellään ulkomaisia tuotteita”, kertoo eräs kyselyyn vastannut.
Keväällä ja kesällä lisääntyy myös erilaisten luomusalaattien kysyntä.
Marjoista ja hedelmistä luomumansikat ovat toivelistan ykkösenä kiloilla arvioituna. Kotimaiselle luomuomenalle olisi myös ottajansa, jalosteista vasta haaveillaan.
MAIJA ALA-SIURUA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
