Suursikalan palossa Aurassa kuoli lähes puolet eläimistä
1 400 sikaa kuoli maanantaina sikalan palossa Aurassa Varsinais-Suomessa, kertovat STT ja Ylen uutiset. Noin 1 500 eläintä säilyi hengissä. Aluksi pelättiin jopa 2 000 sian pelättiin kuolleen.Päivystävän palopäällikön mukaan tuhoutunut sikala koostui kolmesta noin 1 800 neliön kokoisesta rakennuksesta, joista palo tuhosi keskimmäisen. Viereisten rakennusten siat ovat Ylen tietojen mukaan turvassa: osa evakuoitiin, osa pystyi jäämään entisiin tiloihin.
Ihmisiä ei loukkaantunut.
Tulipalo alkoi maanantai-iltana yhdeksän paikkeilla. Palo eteni rajusti, ja sitä oli sammuttamassa 20 pelastusyksikköä. Savunmuodostus oli niin voimakasta, että lähialueen asukkaita kehotettiin pitämään ikkunat kiinni.
Alkuvaiheessa liekit oli kovat ja täyden palamisen vaiheessa. Iso työ pelastuslaitokselle ja sopimuspalokunnille, sanoo pelastuspäällikkö Mika Kontio Ylelle.
Jälkivartiointi jatkuu STT:n mukaan koko aamupäivän. Varsinainen palo saatiin sammutettua puoleenyöhön mennessä.
Poliisi ja pelastuslaitos alkavat selvittää palon syttymissyytä.
Uutinen on luotu alunperin 30.4. kello 8.02.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

