Kananmunatuottaja uskoo markkinoilla helpottavan
LAITILA (MT)
Alan tulevaisuus ei ole niin synkkä kuin viime aikojen uutisoinnista voisi päätellä, somerolainen kananmunantuottaja Juha Salo ennustaa. Hän uskoo markkinatilanteen helpottavan syksyllä.
”Näkisin tämän vuoden peilikuvana vuodelle 2012. Silloin kananmunasta oli niukkuutta alkuvuodesta, mutta loppuvuodesta tarjontaa oli enemmän. Nyt tilanne on päinvastainen.”
Salo vertaa kuluvaa vuotta myös viime vuoteen. Alkuvuonna kulutuksen kasvun arvioitiin jäävän alle pariin prosenttiin, mutta loppuvuoden myynti korjasi sen viiteen prosenttiin.
Viime vuonna tilanteen korjasi ponnekas kampanjointi. Munat olivat kauppojen sisäänvetotuotteena ja niitä mainostettiin muun muassa lehdissä näyttävästi, kertoo TNS Gallup Elintarviketiedon markkina-analyytikko Pasi Saarnivaara.
”Jos vastaavaa kampanjointia ei tänä vuonna ole, kulutuksen kasvu voi tyssätä pariin prosenttiin.”
Menekinedistämistyötä on muun muassa pakkaamoiden rahoituksella koordinoinut Suomen Siipikarjaliitto. Nyt kampanjointi on kuitenkin säästöliekillä. Pakkaamot eivät halunneet jatkaa sen rahoitusta, kertoo Siipikarjaliiton toiminnanjohtaja Lea Lastikka.
Munakunnan hallintoneuvoston puheenjohtaja, oripääläinen kananmunantuottaja Jarmo Mäntyharju vakuuttaa edustamansa pakkaamon osallistuvan menekinedistämiseen myös jatkossa.
Saarnivaara, Lastikka ja Mäntyharju osallistuivat keskiviikkona MTK:n järjestämään, kriisikokoukseksi nimettyyn keskustelutilaisuuteen Laitilassa.
Kokouksen taustalla on kananmunien ylituotanto ja tuottajahinnan voimakas lasku. Viime viikkojen aikana hinta on pudonnut yli 10 prosenttia.
Useissa keskiviikkoisen tilaisuuden puheenvuoroissa esitettiin vihjailuja siitä, että kilpailevat pakkaamot sotkevat valtataistelullaan markkinoita.
Myös Munaxille kananmunia tuottava Salo oli paikalla Laitilan tilaisuudessa. Hänen mukaansa alalla ei pitäisi ajautua kilpailijoiden nokitteluun.
”Se ei auta mitään.”
Salo lähtisi sen sijaan etsimään ratkaisuja siihen, miten kanamäärien vaihtelua pystyttäisiin nykyistä paremmin hallitsemaan.
Tosin lainsäätäjä ei tee siitä helppoa, Salo myöntää. Laki vaikeuttaa kanamäärien ja sen myötä tuotantomäärien hallintaa kahtakin kautta.
Tuotantotaukojen pitämistä rajoittavat tukiehdot, muun muassa sukupolvenvaihdostuet ja tuotantotuet. Yhteisesti tuotantotauoista sopiminenkin on mahdotonta, sillä tällöin rikottaisiin kilpailulakia, Salo pohtii.
Yhtenä ratkaisuna alan vaikeaan tilanteeseen tilaisuudessa nähtiin tuottajaorganisaation perustaminen. Se tosin ei ole vielä tällä hetkellä Suomessa lain mukaan mahdollista, vaikka EU-lainsäädäntö sen jäsenmailleen sallisikin, muistuttaa MTK:n maatalouslinjan lakimies Marica Twerin.
Esimerkiksi Saksassa ja Ranskassa tuottajaorganisaatiot ovat käytössä.
Kokouspuheenvuoroissa esitettiin myös tuottajatoimikuntia sekä tuottajien omistamia hankintarenkaita viljelijöiden ja pakkaamoiden väliin.
Laitilalainen kananmunantuottaja Anna Setälä suhtautuu uusien portaiden rakentamiseen epäillen. Hän muistuttaa, että jo nyt kananmunapakkaamot ovat tuottajien omistamia, ja tuottajat toimivat niiden hallinnossa. Siksi tiedon tuottajien tilanteesta pitäisi kulkea pakkaamoillekin.
MTK:n kananmunavaliokunnan puheenjohtaja Pekka Saarinen esitteli tilaisuudessa toimintansa aloittavan tuottajatoimikunnan kokoonpanon. Siihen kuuluvat Virve Kyheröinen, Ville Nurmi, Kimmo Yli-Antola, Matti Kuuskoski, Ville Kalluinen, Juha Salo, Heikki Tuominen, Johanna Takatalo ja Tero Rovio.
Kokouksen yhteenvetopuheenvuoron pitänyt MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila tiivistää tilaisuuden annin neljään toimenpiteeseen.
Tuottajatoimikunnan lisäksi työtä pitää tehdä jatkossakin menekinedistämisessä. Nykyisin jokainen suomalainen syö vuodessa noin 11 kiloa kananmunia. Kulutusta ei tarvitsisi nostaa kuin kilolla, ja kulutus kattaisi koko tuotannon.
”Oleellista on kuitenkin se, miten menekkiä edistetään. Pelkällä hinnalla myyntiä ei saa kasvattaa.”
Markkinoita pitää myös laajentaa tuotekehityksellä ja uusilla innovaatioilla.
Lisäksi kotimaan ylituotantoa pitää jatkossakin purkaa vientiin.
”Täytyy muistaa, että monet tuottajaosuuskunnat on perustettu alunperin nimenomaan vientiä varten. Viennin merkitys ymmärrettiin jo sata vuotta sitten.”
Viennin puolesta puhuu myös ruotsinkielisen tuottajajärjestön SLC:n toiminnanjohtaja Johan Åberg.
”Siitä saatava hinta on mikä on. Tavaraa pitää saada pois markkinoilta. Tähän tilanteeseen auttaa vain pieni niukkuus.”
JUHANI REKU
Munakunta
on halukas osallistumaan
menekin edistä-
miseen myös
tulevaisuudessa.«
Oleellista
on, miten
menekkiä edistetään. Pelkällä
hinnalla myyntiä
ei saa kasvattaa.«
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
