Raisio Oyj:n toimitusjohtajaksi Elli Siltala
Siltala haluaa suunnata yhtiötä kansainvälisen hyvinvointiin ja terveellisempään ravintoon.
Elli Siltalalla on pitkä kokemus kansainvälisestä elintarvike- ja vähittäiskauppaliiketoiminnasta sekä vaativista liiketoiminnan johtotehtävistä. Kuva: RasioRaisio Oyj:n hallitus on nimittänyt kauppatieteiden maisteri Elli Siltalan Raisio Oyj:n toimitusjohtajaksi. Hän aloittaa Raisio Oyj:n toimitusjohtajana 1. syyskuuta 2026. Siltala siirtyy Raisioon SOK:n asiakkuus- ja mediajohtajan ja SOK:n konsernijohtoryhmän jäsenen tehtävästä.
Elli Siltalalla on yli 25 vuoden kokemus kansainvälisestä elintarvike- ja vähittäiskauppaliiketoiminnasta sekä vaativista liiketoiminnan johtotehtävistä. Ennen SOK:ta hän toimi pitkään Valiolla useissa liiketoiminnan, myynnin, markkinoinnin ja kansainvälisen liiketoiminnan johtotehtävissä sekä konsernin johtoryhmän jäsenenä.
“Elli Siltala tuo merkittävää osaamista Raisioon. Hänellä on vahva näyttö strategisesta johtamisesta, kannattavan kasvun rakentamisesta sekä kansainvälisen liiketoiminnan kehittämisestä. Hänellä on laaja kokemus Suomen ruokatuotannosta pellolta pöytään”, sanoo Raision hallituksen puheenjohtaja Arto Tiitinen.
Tiitinen kertoo, että Raision tahtotila on kasvattaa Elli Siltalan johdolla yhtiötä sekä orgaanisesti että yritysostoin.
“Haluan yhdessä henkilöstön, asiakkaiden ja hallituksen kanssa rakentaa Raisiosta entistä vahvemman kansainvälisen hyvinvointiin ja terveellisempään ravintoon keskittyvän yhtiön”, sanoo Elli Siltala.
Raisiota kesäkuusta 2024 johtanut Pasi Flinkman jatkaa yhtiön toimitusjohtajana 1. syyskuuta asti.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat






