Häntälän kylä valittiin vuoden kaupunginosaksi
Suomen Kotiseutuliitto nimesi Someron Häntälän kylän vuoden kaupunginosaksi.Aiempina vuosina voittoon ovat yltäneet muun muassa monet Helsingin asuinalueet.
”Kaupunginosa voi olla nykyisin jotain ihan muuta kuin kaupunkilähiö”, valintaraadin puheenjohtaja Rauno Lahtinen sanoo. ”Nykyisin monista pienistä kylistä ja maaseutualueista tulee kaupunginosia, kun ne liittyvät isompaan kaupunkiin.”
Kotiseutuliiton valinnassa painoi erityisesti Häntälän aktiivisuus. Kaupunginosassa toimivat muun muassa kyläyhdistys, nuorisoseura ja 4H-kerho. Kyläläiset ovat aktiivisesti yhteistyössä myös Someron kaupungin suuntaan.
”Talkoilla on saatu monia asioita aikaan”, kyläyhdistyksen jäsen ja kaupunginvaltuutettu Arto Koivu kertoo.
Häntälässä on laadittu kyläsuunnitelma, ja nyt tekeillä on epävirallinen kyläkaava. Häntälä tunnetaan notkoistaan, joissa kyläläiset järjestävät kesäisin useita tapahtumia.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
