
Pakkaset eivät nautaa hetkauta, ennemmin hyytyy tekniikka
Pakkaset ovat arkipäivää karjatiloilla. Naudat pärjäävät, kunhan vettä ja rehua on riittävästi tarjolla.
Näin iloitsivat talviulkoilusta pertunmaalaisen Mustaniemen maitotilan naudat tammikuussa 2024. Kuva: Juha TanhuaPakkasessa ulkoilevista naudoista ei kannata huolestua, sillä lehmä on lämmöntuottajana varsinainen generaattori. Lehmälle pahinta on helle, parasta hiukan nollan yläpuolella oleva lämpötila. Kovallakin pakkasella se ulkoilee mielellään varsinkin, jos ulkoilu on osa lehmän arkea vuoden ympäri.
Nautojen talvikarva ja rasvavarastot ovat kehittyneet syksyn mittaan kylmeneviin oloihin. Kunhan naudat pääsevät suojaan sateelta ja viimalta ja niillä on hyvin kuivitettu makuupaikka, ne kestävät talvisäät
Ruoka ja vesi ovat tärkeitä ulkoilevalle eläimelle, sillä kylmyys lisää energiankulutusta.
Pakkanen kiusaa lehmiä enemmän tekniikkaa. Esimerkiksi traktorit pitää saada käyntiin, vaikka öljy on pakkasen kangistamaa.
Myös lypsyrobotti saattaa ”mennä sekaisin” pakkasilla. Syynä on höyry, jota navettaan muodostuu, kun navetan ovet avataan esimerkiksi rehujen tuomista varten.
Höyry hankaloittaa robotin yläosassa olevan 3d-kameran toimintaa. Kamera ilmoittaa lypsykäsivarrelle, missä kohtaa lypsylle tullut eläin seisoo.
Kamera saa höyrystä väärää signaalia, jolloin käsivarsi saattaa alkaa seilata missä sattuu. Harhaileva käsivarsi voi säikyttää eläimen.
Kameran näkymää sumentava höyry voi jopa huijata robottia luulemaan, että tyhjässä robotissa on lehmä. Silloin lypsylle ei pääse kukaan.
Nautaroduista ylämaankarja on erityisen hyvin sopeutunut olemaan ulkona ympäri vuoden. Kuva: Rami MarjamäkiArtikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


