”Osa tuista kuuluu viljalle”
Kotimaisen viljantuotannon kustannuksella ei voida vahvistaa muita maatalouden tuotantosuuntia, MTK:n vilja-asiamies Max Schulman huomautti Inkoon peltopäivässä.
”Viljan tuottajille pitää taata oma osuutensa kotimaisista maataloustuista myös jatkossa.”
Suomen maatalous ei kestä sitä, että eri tuotantosuuntien tai alueiden välille syntyy epätasapaino, Schulman painotti.
Hyöty laadukkaasta, kotimaisesta viljasta ulottuu pidemmälle kuin elintarviketeollisuuteen sekä myllyihin ja mallastamoihin. Myös viljaa ja valkuaiskasveja jalostava rehuteollisuus hyötyy siitä.
Viljaa käyttävät raaka-aineenaan myös muut teollisuuden alat, kuten öljynpuristamot, panimot ja tislaamot.
Valkuaisomavaraisuuden parantaminen kehittäisi viljasektorin lisäksi myös kotimaista kotieläintuotantoa, joka on nykyään hyvin riippuvainen EU:n ulkopuolelta tuodusta soijasta.
Tuottajajärjestöt ja hallitus valmistelevat esitystä Etelä-Suomen kansallisesta tuesta eli 141-tuesta EU-komissiolle kesän aikana.
LAURA KYLMÄMAA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
