Mies pidätettiin Taiwanissa – syynä porkkanoiden hamstraaminen
Viranomaiset löysivät saamansa vihjeen avulla miehen kylmävaraston, joka oli pinottu täyteen porkkanalaatikoitaTaiwanissa mies pidätettiin epäiltynä porkkanoiden hamstraamisesta. Viranomaisten mukaan mies oli kerännyt itselleen 300 tonnin porkkanalastin manipuloidakseen markkinahintoja. Hedelmien ja vihannesten hinnat ovat olleet Taiwanissa korkealla maata viime kuussa runnelleen rajumyrskyn jälkeen.
Viranomaiset löysivät saamansa vihjeen avulla miehen kylmävaraston, joka oli pinottu täyteen porkkanalaatikoita. Mies pidätettiin, mutta pääsi myöhemmin vapaaksi lähes 3 000 euron takuita vastaan.
Taiwanissa etsitään myös muita ihmisiä, joiden epäillään yrittävän rohmuta vihanneksia tai hedelmiä manipuloidakseen hintoja.
Hirmumyrsky Megi runteli Taiwania syyskuun lopussa ja aiheutti maataloudelle noin 95 miljoonan euron tappiot.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

