Metsämme-tapahtuma tuo metsätietoa keskelle Jyväskylää
21.–22.4. järjestetään Jyväskylän Paviljongissa myös Retkelle 2018 -messut sekä Wemmi-kevätmarkkinat. Tapahtumiin ja luennoille on vapaa pääsy.
Metsämme- ja Retkelle 2018 -tapahtumat sekä Wemmi-kevätmarkkinat järjestetään yhtä aikaa Jyväskylässä 21.–22.4. Kuva: Markku Vuorikari"Metsämme-tapahtuman teemana on monimuotoinen talousmetsä", kertoo Marko Toivakka, joka on järjestelyistä vastaavan FKS-Tapahtumat Oy:n toimitusjohtaja.
Metsämme järjestetään nyt toisen kerran. Viime vuodesta tapahtumaa on kehitetty enemmän tiedon jakamisen suuntaan.
"Tämä on messu- ja koulutustapahtuma", kuvailee tapahtumatuottaja Niina Lampinen.
Molempina tapahtumapäivinä järjestetään jatkuvalla syötöllä asiantuntijaluentoja, joiden aikataulu on nähtävillä oheisessa taulukossa.
Metsämme ja Retkelle 2018 täydentävät hyvin toisiaan. Metsämme-tapahtuman kohderyhmää ovat ensisijaisesti metsänomistajat. Retkelle suuntaavat puolestaan luonnossa liikkumisesta kiinnostuneet.
"Metsänomistajista suurin osa asuu jo kaupungeissa, joten haluamme tuoda tuoreinta tietoa tarjolle lähemmäs heitä. Metsämme-tapahtumassa ovat esillä muun muassa metsien hoitaminen, metsätilan sukupolven vaihdos sekä metsien suojelun ja luonnonhoidon eri vaihtoehdot", Toivakka sanoo.
Retkelle 2018 -messuilla nostetaan esiin luontoon lähtemisen helppous sekä sen hyötyvaikutukset eri ikäisille ihmisille.
Tapahtumassa pääsee tutustumaan luontomatkailuun, retkeily- ja kalastustarvikkeisiin sekä tapaamaan luonnossa liikkujia.
"Meillä on yhteistyökumppanina järjestelyissä Retkipaikka.fi, joka on maamme suosituin luontomatkailumedia. Messuilla voi myös tavata Suomen suosituimpia luontobloggareita", Lampinen kertoo.
Samaan aikaan Paviljongissa järjestetään myös Wemmi-kevätmarkkinat. Markkinoilla on tarjolla kotimaisten valmistajien lähi- ja luomuruokaa sekä käsitöitä.
"Viime keväänä järjestettiin ensimmäistä kertaa Wemmi-kevätmarkkinat, jonka juuret ulottuvat suosittuun Ween maan wiljaa -markkinoihin. Wemmi-markkinat tarjoaa vinkit kevään juhlien lahjoihin ja tarjoiluihin. Ohjelma-alueelta saa myös ideoita lähestyvään grillauskauteen. Mukana markkinoilla on myös Suomen käsityöyrittäjät ry:n Käsityökortteli, jossa on kattavasti tarjolla tämän päivän suomalainen käsityö", lupaa Toivakka.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
