Aika seisoo Jallun valtakunnassa
Liehtalanniemen museotila tarjoaa aikamatkan Jallun valtakuntaan. Siellä yksinäinen poikamies pyydysti saimaannorppia ja eli vaatimatonta elämää 1900-luvun alkupuolen maalaismaisemissa.PUUMALA (MT) Harmaantuneen hirsituvan portailla patsastelee kookas maatiaiskukko kanansa kanssa. Pariskunta näyttää siltä, että ”tästä ei kuljeta”. Muutama lammas toljottaa syrjemmällä, mutta muuten pihassa ei näy ristin sielua.
”Kröhöm!”
Pian tuvan oviaukosta ilmestyy käsipari, joka lempeästi hätistää siivekkäät portailta.
”Tervetuloa Liehtalanniemen museotilalle, Jallun valtakuntaan”, hihkaisee pehtoori Ilmari Pulli kiireestä kantapäähän perinnevaatteisiin pukeutuneena.
Ensimmäiseksi pehtoori vie kävijät syöttämään lampaille leipää. Kukko ja kana kipittävät perässä havitellen omaa osuuttaan. Eläimet ovat lainassa paikallisilta viljelijöiltä.
Suomen maatalousmuseo Sarka on nimennyt Liehtalanniemen museotilan vuoden 2013 kesäkohteekseen. Se sijaitsee Niinisaaressa, noin neljäntoista kilometrin päässä Puumalan keskustasta.
Paikka on ollut asuttu vuodesta 1899, miltä ajalta myös rakennukset ovat peräisin. Pihapiirissä on torpan lisäksi savusauna, navetta, lato sekä vaate- ja ruoka-aitta. Koko komeutta ympäröi vuonna 1984 perustettu, 22 hehtaarin laajuinen luonnonsuojelualue laidunhakoineen, peltoineen ja kaskimetsineen.
Metsätöitä ja kalastusta
Pulli kertoo, että Liehtalanniemen pitkäaikaisin asukas, Jalmari ”Jallu” Reponen, saavutti kylillä legendaarisen maineen erikoisilla tavoillaan.
Jallu ei välittänyt nykyajan mukavuuksista, vaan valmisti viimeiseen asti työkalunsa oman metsän puusta. Metalliosat hän tilasi kyläsepältä. Marjoilla, kalalla, riistalla sekä oman tilan maidolla ja viljalla elänyt Jalmari oli pehtoorin mukaan ”laiha, lyhyt ja sitkeä mies”.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


