Y-Maatalous kahtia
Yrittäjien Maatalous pilkotaan kahtia, kone- ja tuotantotarvikekauppaan. Konekauppaan tulee viisi keskusta. Myös yhtiön nimi muuttuu, mutta yrittäjä-sana säilyy, toteaa toimitusjohtaja Ensio Hytönen Hankkijalta.
Hytönen on myös Y-Maatalouden toimitusjohtaja.
Hytösen mukaan tanskalaiseen DLA Groupiin kuuluvat Hankkija ja Y-Maatalous jatkavat itsenäisinä. Molemmat yhtiöt ovat parantaneet tulostaan alkuvuonna. Hankkija tähtää noin miljardin liikevaihtoon.
Y-Maatalouden konekeskuksia on tulossa Kempeleeseen, Töysään, Auraan, Lahteen ja Nurmijärvelle. Tulossa on kiinnostavia brändijulkistuksia, Hytönen lupaa.
Viime viikolla kerrottiin, että John Deere ryhtyy markkinoimaan Sampo-Rosenlewin puimureita. Se tarkoittaa, että kotimaiset puimurit säilyvät Hankkijan myynnissä, myös pienempi Comia-sarja. Ensimmäisessä tiedotteessa puhuttiin vain isosta 3000-sarjasta.
Hytösen mukaan myös Sampojen varaosamyynti jatkuu keskeytyksettä.
Traktorikaupassa alkuvuosi on ollut heikohko eikä ensi vuodesta odoteta sen parempaa. Menekki saattaa vajota 2 400 traktoriin, Hytönen arvelee.
Lannoitekaupassa Hankkija on pysytellyt Yaran tuotteissa, vaikka DLA hankkii lannoitteita usealta päämieheltä. Entä jatkossa? Hytönen nostaa ääntään ja vakuuttaa, että yhteistyö Yaran kanssa jatkuu ja myös Y-Maatalous pysyy Yaran tuotteissa. VEIKKO NIITTYMAA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
