Alviina Alametsä: Ilmastokriisi vaatii muuttamaan tuotantotapoja – ”Se on myös kilpailuvaltti tulevaisuudessa Suomelle”
Europarlamentaarikko Alviina Alametsä ei ole tyytyväinen toimiin, joilla EU yrittää kehittää ruuantuotantoa.Pori
”Ilmastokriisi on asia, johon pitää nyt keskittyä, jotta voidaan ratkaista tulevaisuuden ongelmat”, Alviina Alametsä toteaa. Kuva: Rami MarjamäkiEuroparlamentaarikko Alviina Alametsän (vihr.) mukaan valtavaa nälänhädän kriisiä ei vielä Euroopan tasolla ole. Hänen mielestään tilanne vaatii silti toimenpiteitä ja varautumista ja maanviljelyn pinta-alaa tulee lisätä etenkin kasvipohjaisten tuotteiden viljelyyn.
”Tällä hetkellä Brysselissä on Fit fot 55 -paketit käsittelyssä, joissa tähdätään siihen, että ruuantuotantoa kestävöitettäisiin tulevaisuudessa. Itse en ole kovin tyytyväinen kaikkeen, koska siellä ei ole tehty riittävää siirtymää kasvistuotannon ja kestävämmän ruuantuotannon edistämiseen”, Alametsä kertoo MT:lle.
Alametsä tuntee useita viljelijöitä, jotka toivovat, että suorilla tuilla saisi kehitettyä omaa tuotantoa kestävämpään suuntaan.
”Se on myös kilpailuvaltti tulevaisuudessa Suomelle.”
Alametsän mielestä EU ei ole vielä onnistunut siirtämään tukia lihantuotannosta kasvistuotannon tukemiseen. Sen on hänelle lähivuosien tavoite, sillä ilmastokriisi vaatii muuttamaan tuotantotapoja. Tuet ovat hänen mielestään myös paras keino ohjata lihatuottajia kestävämpään suuntaan.
MT uutisoi heinäkuun alussa, että joka toisen maitotilan Suomessa arvioidaan lopettavan toimintansa vuoteen 2030 mennessä. Alametsä uskoo, että EU voi auttaa kannattavuuden kanssa kamppailevia viljelijöitä nopeastikin.
”EU:n maataloustuilla on mahdollista tehdä mitä tahansa. On poliittinen päätös, että suunnataanko sitä suurille yrityksille kestämättömään lihantuotantoon vai pienille luomuviljelijöille kestävään viljantuotantoon ja muun ruuan tuotantoon.”
Lue lisää:
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





