EU:n ennallistamisasetus kaatui ympäristövaliokunnan äänestyksessä, vaikka äänet menivät tasan
Ympäristövaliokunnan hylättyä ennallistamisasetuksen se tulee vielä käsittelyyn EU-parlamenttiin, jossa sitä esitetään hylättäväksi.
Edellisellä kerralla EU:n ympäristövaliokunta käsitteli asiaa useita tunteja ja päätyi pöytäämään asian seuraavassa kokouksessa käsiteltäväksi. Äänet jakautuivat esityksen puoltamisen ja hylkäämisen välille tasan. Ranskalainen Pascal Canfin johti ympäristövaliokunnan kokousta. Kuva: KuvakaappausEnnallistamisasetus hylättiin EU:n ympäristövaliokunnassa. Asetuksen valmistelusta päävastuussa ollut ympäristövaliokunta esittääkin EU-parlamentin täysistunnolle esityksen hylkäämistä.
Ennallistamisasetus on osa EU:n biodiversiteettistrategiaa, jonka tavoite on pysäyttää luontokato vuoteen 2030 mennessä. Alkuperäinen tavoite oli, että ennallistamistoimenpiteitä tehtäisiin viidenneksellä EU:n maa- ja merialueista.
Esitys hylättiin tasan 44 – 44 äänestyksen jälkeen. Tasan menneessä äänestyksessä äänestettiin hyväksytäänkö esitys vai ei. Tasatilanteessa pohja eli tilanne, jossa esitystä ei ole, jäi voimaan eli esitys ennallistamisasetukseksi raukesi.
Ennallistamisasetuksen hylkääminen johtui siis kokousteknisestä säännöstä. Aikaisemmin hylkäämisen puolesta äänestivät myös maatalousvaliokunta ja kalatalousvaliokunta.
EU-parlamentin suurin ryhmä keskusta-oikeistolainen EPP ilmoitti jo aikaisemmin äänestävänsä kaatamisen puolesta. Suomalaismepeistä ympäristövaliokunnassa ovat mukana Nils Torvalds, Silvia Modig, Ville Niinistö ja Teuvo Hakkarainen.
Modig ja Torvalds äänestivät asetuksen puolesta. Hakkarainen ja Suomi Areenassa ollut Niinistö eivät olleet paikalla äänestyksessä.
Europarlamentaarikko Petri Sarvamaa arvioi, että heinäkuun täysistunnossa esitys tulee kaatumaan.
”Ensi kuun täysistunto tulee olemaan jännitysnäytelmä ja muutosehdotuksia tullaan tekemään viime metreille asti aivan valtava määrä. Lopputulos voi olla melko lailla mitä vain, mutta toki EPP-ryhmä edelleen ajaa asetuksen palauttamista komissiolle”, Sarvamaa sanoo.
Ennen muutosesityksistä äänestämistä, äänestetään hyväksytäänkö esitystä ollenkaan. Voi siis olla, että käsittely kestää vain yhden äänestyksen ajan eikä muutoksia käsitellä ollenkaan. Hylätty esitys palautuu takaisin komissiolle.
”Koko parlamenttiin verrattuna ympäristövaliokunta on kokonaisuutena myönteisempi ja enemmän asetuksen kannalla. Jos numerot kääntää koko parlamentin numeroiksi, veikkaan, että esitys kaatuu”, Sarvamaa toteaa.
Sarvamaa kritisoi erityisesti komission suunnasta tullutta lobbausta ja vaikuttamista asetuksen puolesta.
”Aikamoista touhua ja suhmurointia! Todella huono esimerkki lainsäätämisestä EU:ssa. Ei tämän näin pitäisi mennä”, hän puuskahtaa.
Suomi hangoitteli EU:ssa ennallistamisasetusta vastaan ja erityisesti MTK vastusti esityksen käsittelytapaa. Jarruna ovat olleet sekä Suomelle arvioidut 900 miljoonan euron vuosikustannukset että pelko metsäteollisuuden toimintaedellytysten heikkenemisestä. Myös komission ja etenkin komissaari Frans Timmermansin rajut otteet asian edistämiseksi ärsyttivät parlamentaarikkoja.
Asetuksesta valiokunnissa sorvattu kompromissi olisi antanut jäsenmaille enemmän sananvaltaa. Ympäristövaliokunnassa asiasta äänestettiin pykälä kerrallaan. Viimeisimmällä käsittelykerralla 21.6. ympäristövaliokunta päätyi pöytäämään esityksen kaoottisen tuntien äänestysputken jälkeen.
Komissio on ollut asetuksen osalta hyvin kompromissihakuinen, mikä selittyy sillä, että se on pelännyt koko asetuksen kaatuvan muutoin.
klo 13.52 täydennetty Petri Sarvamaan kommentit ja vaihdettu kuva.
Klo 15.40 muokattu otsikkoa ja täydennetty meppien äänestystiedot
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat








