Lukijalta: Pääministeri Petteri Orpon (kok.) hallitus on sitoutunut itäisen Suomen kehittämiseen
Valtioneuvoston Itäisen Suomen ohjelman kansallinen valmistelu etenee annetun aikataulun mukaisesti, ja toimenpideohjelma valmistuu vuoden loppuun mennessä. On tärkeää tunnistaa, että kehittämistyössä ei ole kyse vain itäisen Suomen menestymisestä.
Valtiosihteeri Risto Artjoen mielestä pääminisiteri Pettri Orpon (kok.) hallitus on sitoutunut itäisen Suomen kehittämiseen ja tekee vahvaa vaikuttamistyötä myös Euroopan komission suuntaan. Hänen mukaansa itäisen Suomen tilannetta ja raja-alueiden merkitystä koko Euroopan unionille ja turvallisuudelle ei voi liiaksi korostaa. Kuva: mikko nikkinenMaaseudun Tulevaisuuden pääkirjoituksessa 14.10. sekä kirjoituksissa 9. ja 11.10. on käsitelty hallituksen toimia ja EU-vaikuttamista Itäisen Suomen ja raja-alueiden hyväksi.
Itäisen Suomen elinvoiman vahvistamiseksi tehdään pitkäjänteistä työtä niin alueilla kuin kansallisesti, ja teemme aktiivisesti työtä itäisen Suomen erityistilanteen huomioimiseksi ja resurssien kohdentamiseksi alueelle tulevalla EU-ohjelmakaudella.
Valtioneuvoston Itäisen Suomen ohjelman kansallinen valmistelu etenee annetun aikataulun mukaisesti, ja toimenpideohjelma valmistuu vuoden loppuun mennessä. Mahdollisista lisäresursseista ohjelman toimeenpanoon päätetään ensi kevään puoliväliriihessä.
Kyse ei kuitenkaan ole vain konkreettisista toimenpiteistä, vaan niiden myötä syntyvästä tulevaisuuden uskosta. Hallitus on sitoutunut itäisen Suomen kehittämiseen ja tekee vahvaa vaikuttamistyötä myös Euroopan komission suuntaan. Itäisen Suomen tilannetta ja raja-alueiden merkitystä koko Euroopan unionille ja turvallisuudelle ei voi liiaksi korostaa.
Kansallisen itäisen Suomen ohjelman valmistelun yhteydessä kesäkuussa käynnistettiin myös Euroopan Komission rahoittama TSI-hanke (Technical Support Instrument) Itäisen Suomen strategiatyön tueksi. Sen päätoteuttajana toimii OECD. Hankkeessa on kyse alueen pitkän aikavälin strategisesta uudelleenmäärittelystä Venäjän hyökkäyssodan myötä muuttuneessa uudessa geopoliittisessa tilanteessa.
On tunnistettava alueiden omat vahvuudet, taloudelliset mahdollisuudet ja toisaalta myös niitä haastavat tekijät on otettava valmistelussa huomioon. OECD:n mukanaolo tuo prosessiin kansainvälistä asiantuntemusta, joka auttaa näkemään mahdollisuudet kansallista näkökulmaa laajemmin.
TSI ei ole rahoitusmekanismi, joten hankkeessa ei ole jaossa rahaa. Hankkeen tavoitteena on osaltaan varmistaa, että myös EU-tasolla jatkossa tehtävät päätökset ja panostukset kohdistuvat mahdollisimman vaikuttavasti juuri niille osa-alueille, jotka tukevat itäisen Suomen alueen kestävää kasvua ja elinvoimaisuuden vahvistumista.
Aluekehittäminen on toimijoiden yhteistyötä, jossa valtion vahvan panostuksen lisäksi oleellista on alue- ja paikallistason sitoutuminen sekä alue- ja hallinnolliset rajat ylittävä yhteistyö.
On tärkeää tunnistaa, että kehittämistyössä ei ole kyse vain itäisen Suomen menestymisestä. Suomi voi menestyä vain huolehtimalla yrittäjyyden toimintaedellytyksistä, työvoiman saatavuudesta, asukkaiden hyvinvoinnista ja muista alueiden elinvoimaa vahvistavista tekijöistä kaikkialla Suomessa.
Risto Artjoki
valtiosihteeri
Itäisen Suomen ohjelman neuvottelukunnan puheenjohtaja
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







