Väärin ymmärretty vai kirjoitettu?
Toivoa sopii, että lopullinen aselupakäytäntöjä linjaava ohje on luonnosta parempi.Poliisi on linjaamassa aselupakäytäntöjä uudella ohjeella. Kyseessä on ohje, jonka tavoitteena on yhtenäistää aselupakäytäntöjä eri poliisilaitoksilla.
Eli yhtenäistää sitä lupakäsittelyä, josta saa lukea monenkirjavia kertomuksia eri palstoilta. Ja josta myös ainakin yksi poliisi on tehnyt pro gradu -tutkielman otsikolla Kansalaisen yhdenvertaisuuden toteutuminen poliisin ampuma-aseprosesseissa.
"Tutkimuksen perusteella on helppo todeta, että poliisilla on runsaasti tehtävää, ennen kuin voidaan puhua yhtenäisistä aselupakäytännöistä”, todetaan pro gradun tiivistelmässä.
Toimeen on ryhdytty, mutta millainen lienee lopputulema? Metsästäjäliitto jätti luonnoksesta lausuntonsa viime vuoden elokuussa. Lausunnossa todetaan muun muassa, että luonnoksen perusteella erityisesti aseteknisissä asioissa on edelleen suuri vaara, että kansalainen saattaa joutua aselupaa hakiessaan eriarvoiseen asemaan. ”Koska teknisiä kohtia ja vaatimuksia ei ole kirjoitettu riittävän tarkasti. Tämä saattaisi johtaa edelleen kasvaviin valitusmääriin hallinto-oikeuksille.”
Aseluvan myöntäminen on aina harkinnanvaraista, eikä kenelläkään ole siihen ehdotonta oikeutta. Lupaa hakiessa ja sen saamisen jälkeen onkin syytä olla nöyrin mielin.
Mutta kyllä poliisin on kyettävä 2020-luvulla kommunikoimaan erittäin läpinäkyvästi ne edellytykset, millä aselupia myönnetään, evätään tai perutaan eri puolella Suomea.
Metsästäjä-lehti esitteli vuoden toisessa numerossa yhden korkeimman hallinto-oikeuden päätöksen, jossa metsästäjältä oli evätty aselupa. Aselupaa ei myönnetty, koska poliisilaitoksen mukaan henkilön olemassa olevat aseet riittivät harrastamiseen.
Henkilö valitti päätöksestä, mutta hallinto-oikeus hylkäsi valituksen. Valitus korkeimpaan hallinto-oikeuteen kantoi hedelmää ja päätöksen, joka kumosi sekä hallinto-oikeuden että Itä-Suomen poliisilaitoksen päätökset.
Kuulostaa erittäin huonolta, että metsästäjien etuja valvovan järjestön näkemyksen mukaan uuden ohjeen teknisiä kohtia ja vaatimuksia ei ole kirjoitettu riittävän tarkasti, Toivoa sopii, että lopullinen ohje on luonnosta parempi. Sillä kun ohje tulee uunista ulos, ei muutoksia ole hetkeen odotettavissa. Uuden ohjeen kanssa on sitten vain pärjättävä.
Ota kantaa aiheisiimme
Voit lähettää mielipiteesi julkaistavaksi MT:n Lukijalta-palstalla painikkeesta tai sähköpostitse: lukijalta@mt.fi.
- Osaston luetuimmat



