Vakuutuskorvausten verotusta ei pidä kiristää
Hallitus esittää henkivakuutuskorvausten verotuksen kiristämistä. Tämä osuisi kipeimmin korvausta eniten tarvitseviin.
Henkivakuutukset ovat tarpeen nimenomaan heille, joiden taloutta läheisen kuolema haavoittaisi vakavimmin. Tällainen tilanne on tyypillisesti asuntovelkaisilla lapsiperheillä.
Toisin kuin Risto Airikkala (MT 14.10.) esittää, kyseessä ei ole mikään varakkaiden vakuutustuote. Veronkiristys koskisi myös ihan tavallisia työntekijöitä, joista lähes kaikki kuuluvat työntekijäin ryhmähenkivakuutuksen piiriin.
Kansalaisia tulisi kannustaa omaehtoiseen varautumiseen, koska lakisääteistä sosiaaliturvaa ei olla ainakaan parantamassa. Suomalaiset ovat jo ennestään huonosti vakuutettuja perheenhuoltajan kuoleman taloudellisten vaikutusten varalle.
Henkivakuutuskorvausten verotuksen kiristäminen antaisi aivan väärän signaalin vapaaehtoisen varautumisen tärkeydestä.
Suunniteltu alaikäisyys- ja puolisovähennysten korottaminen lieventäisi kaavaillun veronkiristyksen vaikutuksia joissain tapauksissa, mutta samalla korotus asettaa kyseenalaiseksi veronkiristyksen alkuperäisen motiivin, mikä oli verotulojen lisäyksen tavoittelu.
Piritta Poikonen
asiantuntija
Finanssialan Keskusliitto
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
