Tiinukauppa käy vilkkaana
Rauman kiulu- ja tynnyritehtaalla on huomattu leiväntekoinnostus. Taikinasaavien eli leivintiinujen kysyntä on 2000-luvulla kasvanut tasaisesti.
Juurisaavit valmistetaan kuusesta. Niiden vyöt ovat ruostumatonta terästä ja kansi vaneria.
Rauman kiulu- ja tynnyritehdas myy taikinasaaveja sekä postitse että kiertävien markkinakauppiaitten avulla. Eniten tiinuja menee Itä-Suomeen, kertoo yrittäjä Marko Parkkila.
Halutuimpia ovat 15 ja 20 litran saavit. Parkkila arvelee, että isot, vanhat 50 litran saavit ovat tulleet tiensä päähän ja nyt halutaan ostaa pienempiä astioita. Myös uusiin taloihin, joissa on leivinuuni, tilataan paljon taikinatiinuja.
Taikina-astia pysyy kunnossa vuosikymmeniä, jos sitä hoitaa oikein.
Astia pitää paisuttaa aina vedellä ennen käyttöönottoa. Käytön jälkeen astian annetaan kuivahtaa sisätiloissa noin vuorokausi, jonka jälkeen sitä säilytetään viileässä varastossa.
Varastoinnin aikana astian voi suojata esimerkiksi sideharsolla tai muulla hengittävällä kankaalla.
RIITTA MUSTONEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
