Ovatko nykysutemme rotupuhtaita?
Miksi suden ulkomuoto on muuttunut viime aikoina nopeasti, mutta muiden suurpetojen karhun, ahman ja ilveksen pysynyt iät ja ajat samana?
Muut suurpedot eivät voi risteytyä minkään toisen nisäkkään kanssa, mutta susi ja koira voivat sen tehdä. Tuloksena on koirasusia, jotka saavat jälkeläisiä keskenään sekä puhtaan suden kanssa. Näin koirasudet lisäävät osuuttaan susikannassamme.
Jo 1970-luvulla Erkki Pulliainen kehotti risteyttämään suteemme koiraa, sillä hänen mielestään myöhemmin susimaisuus tulee kyllä esille. Lisäksi koirasusitarhoista on päässyt eläimiä vapauteen.
Kuvasin 1995 keväästä syksyyn haaskallani käynyttä susipentuetta Ilomantsin salolla. Luonani käynyt venäläinen tutkia Pjotr Danilov sanoi heti videotani katsoessaan, etteivät vanhemmat olleet puhtaita susia. Sen olin itsekin havainnut jo kuvatessani.
Seuravana talvena vaelteli seudulla koirasusilauma. Ja kukapa tiesi miten monta samanlaista koirasusilaumaa tai yksinäistä koirasutta oli jo silloin maassamme.
Heti sen jälkeen alettiin meillä kerätä suden dna- aineistoa, jota nyt salataan vedoten liiketaloudelliseen vaitiolovelvollisuuteen. Se on Pöytyän Auli-naaraan ja Perhon salakaatojen yhteydessä todettu venäläisessä maailmankuulussa Vavilov- instituutissa vääräksi. Kuitenkin sillä dna-aineistolla oululainen professori Jouni Aspi määrittää susiemme rotupuhtauden, ja se tepsii myös oikeudessa.
Ensimmäinen susi vaelsi Suomesta Ruotsiin 1970- luvulla ja toinen seuraavalla vuosikymmenellä. Susikanta lisääntyi Ruotsissa niin, että sutta alkoi saapua Norjaan. Näillä kolmella Pohjoismaalla on siis yhteinen susikanta.
Nyt ovat norjalaisetkin alkaneet epäillä susiensa rotupuhtautta ja tiedustelleet Suomesta, onko täällä ennen vuotta 1970 saalistettujen susien nahkoja ja täytettyjä susia.
Niitä on jo Ilomantsissakin paljon, ja niissä ovat Erkki Pulliaisen väitöstutkimuksessaan määrittämät puhtaan suden tunnusmerkit, muun muassa mustat juovat ranteissa ja kynnet taatusti mustat. Nämä puuttuvat nykyisiltä susiltamme.
U. Pekka Kinnunen
Ilomantsi
Suden tunnusmerkkeihin kuuluvat mustat juovat ranteissa sekä mustat kynnet. Nämä puuttuvat nykyisiltä susiltamme.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

