Pantailveksistä uutta tietoa
Suomen ilveksen elintavat tunnetaan lopulta aika huonosti. Tutkijat ovat joutuneet turvautumaan perimätietoon, mutu-tuntumaan ja ulkomaisiin tutkimuksiin, vaikka eläimen elinolot ja saaliseläimet Suomessa poikkeavat varsin paljon lajitoverien oloista muualla Euroopassa.
Nyt tilanteeseen on tulossa korjaus. Syksyllä 2007 Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitos aloitti nelivuotisen tutkimushankkeen Uudenmaan, Pohjois-Hämeen ja Pohjois-Savon riistanhoitopiirien alueella.
Tutkijat odottavat kämmenet syyhyten lähetystä ulkomaiselta lähetinpantojen valmistajalta. He aikovat tänä ja tulevina talvina pannoittaa kaikkiaan 30 ilvestä, kymmenen kultakin tutkimusalueelta. Pannan lähettämien signaalien avulla eläinten elinpiireistä, mielimaastoista, päivittäisestä liikkumisesta ja ravinnonhausta saadaan vihdoinkin täsmällistä tietoa.
Yksi panta maksaa noin kaksituhatta euroa, ja sen käyttökulutkin ovat kohtalaisen suuret. Panta on ohjelmoitu irtoamaan automaattisesti noin vuoden kuluttua kytkemisestä, kun lähettimen teho alkaa heiketä. Vielä maastoon pudottuaankin se lähettää signaalia etsijöille. Kaikkia pantoja ei kuitenkaan saada takaisin kokeen päätyttyä.
Metsästetyistä ilveksistä kerätään jo nyt jonkin verran tietoja. Tutkijat toivovat metsästäjien toimittavan kaatamansa eläimet RKTL:n Taivalkosken toimipisteeseen, jossa niiltä otetaan dna-näytteet ja tutkitaan muun muassa mahan sisältö. Eläimen voi mainiosti täyttää tämän jälkeen, sillä ruho luvataan palauttaa lähettäjälle hyvässä kunnossa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
