Kantri juhlii ja uudistuu
Tänä vuonna tulee kuluneeksi kymmenen vuotta siitä, kun ensimmäinen Kantri ilmestyi. Syntymäpäivää vietetään marraskuussa, jolloin ilmestyy 10-vuotisjuhlanumero.
Juhlavuosi on kuitenkin alkanut jo nyt. Käsissäsi on ensimmäinen uudistunut Kantri.
Suurin osa muutoksesta on ulkoista: kirjasimia on vaihdettu, sivujen kehyksistä on luovuttu ja taittoa kevennetty ja raikastettu muutenkin. Taiton uudistuksesta vastasi Kantrin graafikko Stiina Hovi taustatukenaan graafinen suunnittelija Jussi Kiiskilä.
Uutta on Porinaa padasta -ruokakolumni, tehtäväsivun sudoku ja takasivun Puheenvuoro-kolumni, jonka kirjoittajat vaihtuvat.
Juhlavuoden kunniaksi kaivelemme hiukan myös vanhoja. Kurkistamme kuukausittain jonkun vuosien varrella lehden sivulla esitellyn luo ja kysymme: Mitä kuuluu nyt?
Lehden rakennetta ei ole juurikaan muutettu. Simo Ralli on vaihtanut paikkaa, samoin Käpylehmipojat.
Yksi uudistus on käsiin tuntuva: paperi on vaihtunut uuteen. Kokeilimme tätä uutta paperia osaan marraskuun Kantrin painosta ja joihinkin kokeilulehtiin laitettiin kyselylipuke.
Vastaajamäärä oli pieni, mutta vastanneista niin suuri osa oli ihastunut uuteen paperiin, että päätimme ottaa sen käyttöön. Tosin hiukan ristiriitaisin mielin, niin moni piti vanhaa paperia parempana.
Tällä kuitenkin mennään nyt. Ajatuksena on kuulostella vastaanottoa ja miettiä sitten jatkammeko tällä.
Kantrin juhlavuotta on tarkoitus viettää vuoden mittaan muutenkin kuin lehdessä ja verkossa. Suunnitteilla on lukijakilpailu ja tapahtumia, niistä lisää myöhemmin.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

