Ilmasto unohtui Maaseudun Tulevaisuudelta
Maaseudun Tulevaisuuden etusivulla komeilee valtava rallimainos (MT 18.7.). Lehden välistä löytyy Neste-rallin kisaliite.
Toimittaja kirjoittaa seuraavalla sivulla, kuinka Helsingin huippukokouksessa presidentit Trump ja Putin unohtivat ilmaston.
Suurvaltojen pitäisi keskittyä ilmastonmuutokseen enemmän, mutta meillä on täysi oikeus mainostaa turhaa saastuttelua metsissämme. Onhan Suomi pieni maa, jonka vaikutus ilmastonmuutokseen on minimaalinen, niin hyvässä kuin huonossa.
Vaikka soisi suurien valtioiden kiinnittävän enemmän huomiota ilmastonmuutokseen, ei pieni vaikutusvaltamme ole syy olla toimimatta sen ehkäisemiseksi. Ilmastonmuutoksen vaikutukset ovat jo näkyvissä sään ääri-ilmiöinä kaukana ja lähellä. Myös Suomessa viljelijät ovat tämän huomanneet.
Sekä yhteiskunnan, järjestöjen että yksittäisten kansalaisten tasolla meidän olisi nyt toimittava. On turha odotella muiden tekevän parannuksensa ja pelastavan maailman ja samalla itse jatkaa muuttamatta mitään, vain valmistautuen pahimpaan.
Maapallomme on ainutkertainen, eikä sen korvaaminen ole mahdollista. Siksi on toimittava heti.
Vaikka ymmärrän rallien taloudelliset positiiviset vaikutukset, joista maaseudunkin oletetaan hyötyvän, tuntuu vastenmieliseltä, että tällaista tapahtumaa mainostetaan näin suurin elkein. Eihän luontomme, rauhamme ja ilmastomme ole korvattavissa millään rahallisella mittapuulla.
Ralliautojen rämistelyn sijaan suomalaisen maaseudun elinvoima lepää luonnonrauhan, metsämarjojen ja puhtaan ilman varassa. Valttikortit piristämään maaseutumme elämää ovat siis omissa käsissämme.
Miksi annamme ralliautojen kiilata edelle kestävämpien, ekologisempien ratkaisujen tiellä?
Saima Kytölä
Kyyjärvi
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
