Helmijuttuja
Hihkuin ja hyrisin, kun luin tämän lehden jutuista ensimmäistä ruudulleni ilmestynyttä.
Juttu nuorista vakiotanssin harrastajista, jotka ponnistavat maalaismaisemista maailman huipulle, oli juuri sellainen kuin odotin, ehkä hiukan enemmänkin.
13-vuotiaat Saga Granlund ja Jaakko Saaristo osoittautuivat paitsi määrätietoisiksi myös ikäisikseen sanavalmiiksi haastateltaviksi (s. 12).
Hauskimpia asioita lehden tuottamisessa on se, kun saa lukea uusia juttuja ja katsella upeita kuvia.
Joskus saa paljon enemmän kuin tilaa. Tällä kertaa lukijoiden juuritarinat yllättivät. Odotin toki innolla, millaisia tarinoita leivänjuuriin liittyy. Mutta en voinut käsittää, että postia tulisi niin paljon.
Tässä numerossa aloitamme uuden kokeilun: Lähetämme jutut etukäteen jollekin teistä lukijoista. Luettuaan jutut esilukija valitsee niistä suosikkinsa, kertoo ne meille kaikille ja perustelee, miksi juuri ne jutut osuivat.
Ensimmäisenä esilukijana toimi Minna Laiho Kärkölästä. Ja ensimmäisenä juttuna hänelle lähti se sama juttu, jonka olin itsekin ensimmäisenä saanut. Vähän jännitti, mitä Minna tuumaa.
”Wau! Huikea juttu tanssivista nuorista!” luki vastausviestissä.
Silti juttu ei kuulunut Minnan suosikkeihin. Ne luet sivulta 11.
Mia Palokallio
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
