Lukijalta: Television leppoisaksi sunnuntaiaamun viihteeksi tarkoitettu aamulähetys sisälsi valheita ja maanviljelijöiden mustamaalausta
Propagandan tunnusmerkkejä on, että jätetään hyvinkin oleelliset asiat kertomatta. Itämeren pohjan kuolleisuus johtuu Itämeren eteläosien syvänteiden hapettomuudesta.
Jukka Tuorin mielestä viljelijöitä syyllistetään väärin perustein Itämeren tilasta. Kuva: Markku VuorikariMTV:n leppoisaksi sunnuntaiaamun viihteeksi tarkoitettu aamulähetys sisälsi valheita ja maanviljelijöiden mustamaalausta (MTV3 3.12.). Nyt asialla oli toimitusjohtaja Ville Wahlberg Baltic Sea Action Groupista. Hän aloitti sillä, että maanviljelijät käyttävät valtavasti liikaa lannoitteita. Nämä valtavat määrät eivät imeydy peltoihin, vaan valuvat Itämereen. Täydellistä valhetta ja harkittua propagandaa, johon MTV:n toimituksellinen johto antaa kanavan ja vapaat kädet.
Kysyn Ville Wahlbergilta, mihin tieteelliseen tutkimukseen perustui ohjelmassa esitetty pääviesti, ”maanviljelijät käyttävät valtavasti liikaa lannoitteita”. Todellisuudessa lannoitteet ovat viljelijöille kalliita ja niitä käytetään tarkasti vain kasvien kasvuun tarvittavia määriä. Propagandalla vaikutetaan tv:n katsojiin ja poliitikkoihin. Todellisuudessa lannoitteita käytetään nykyisin liian vähän ja siitä johtuvat satotasojen lasku ja laatuongelmat. Toki näihin tekijöihin vaikuttavat myös sääolosuhteet.
Keskustelussa annettiin ymmärtää, että Itämeren pohjakasvillisuudesta ja eliöistä on kolmas osa tuhoutunut päästöjen vuoksi. Sitä ei kerrottu, että tämä alue on eteläisellä Itämerellä. Propaganda jatkui Wahlbergin itsekehulla, että he ovat yrittäneet opettaa viljelijöitä lannoituksessa ja pellon rakenteen parantamisessa. Suomessa on 40 000 viljelijää, onko hän kouluttanut 10 vai 20 viljelijää ja millä osaamisella.
Propagandan tunnusmerkkejä on, että jätetään hyvinkin oleelliset asiat kertomatta. Itämeren pohjan kuolleisuus johtuu Itämeren eteläosien syvänteiden hapettomuudesta. Hapettomuus taas johtuu Pohjanmereltä tulevien happea tuottavien suolavesipulssien toistuvuuden romahtaminen. Tämän vaikutukset heijastuvat virtauksien vuoksi meidän Saaristomerelle asti. Tämä Itämeren keskeinen ikuinen ongelma, ”unohtui” Wahlbergilta tietysti.
Baltic Sea Action Group edustaa yhtä lukuisista tahoista, jotka kuuluvat niin sanottuun Itämeri-instituutioon. Tämän instituution tiukkaa konsensustyyppistä ajattelumallia hallitsee rehevyysparadigma. Ongelmaan on aina syy ja syyllinen. Tätä rehevyysparadigmaa ei kuitenkaan ole asetettu kriittiseen tieteen testiin. Matti Lappalaisen väitöskirjassa 2018 on tähän paneutunut. Väitöskirja antaa kokonaisvaltaisen tilannekuvan vapaana ryhmäajattelusta.
Jukka Tuori
agronomi
Huittinen
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




