Lukijalta: Elinvoimakeskuksista yritysten kasvun moottori – ei vanhojen ely-keskusten kopioita
Uudistuksen onnistuminen riippuu siitä, nostetaanko yrityspalvelut sen ytimeen, kirjoittaa Elinkeinoelämän keskusliitto EK:n asiantuntija Tuomas Ylitalo. ”Valmistelua on leimannut vanhan ely-mallin toistaminen, eikä uusi lainsäädäntö kannusta palveluiden uudistamiseen.”Suomi toteuttaa laajaa alue- ja elinkeinopoliittista uudistusta, jossa ely-keskukset korvattiin elinvoimakeskuksilla. Uudistuksen mittakaava on merkittävä, mutta huolena on, että yritysten kasvu- ja kansainvälistymispalvelut jäävät hallinnon rakenteiden varjoon.
Valmistelua on leimannut vanhan ely-mallin toistaminen, eikä uusi lainsäädäntö kannusta palveluiden uudistamiseen.
Elinvoimakeskusten tehtäväkenttä on laaja, ne ovat hajanaisia ja fokus puuttuu.
Valmistelua on leimannut vanhan ely-mallin toistaminen.
Jotta elinvoimakeskuksista tulee tehokas yritysten kumppani, on rakennettava saumaton palveluketju kuntatasolta kansainvälisille markkinoille. Yritysten tulee nähdä palvelut kokonaisuutena – ei sirpaleisena valtion, kuntien ja muiden toimijoiden viranomaisverkostona. Näiden antaman tuen tulee kohdistua kasvuun, rahoitukseen, vientiin, osaamiseen ja kansainvälistymisen pullonkauloihin.
Työvoimapalvelut on kuntakentän vaikuttamisen tuloksena siirretty kuntien vastuulle. Jos niiden muodostamien työllisyysalueiden hartiat eivät nyt ole tarpeeksi vahvat, on toimintaa tehostettava alueita vähentämällä.
Elinvoimakeskuksia ja KEHA-keskusta koskevia yhteistoimintaneuvotteluita tulee ohjata vahva suunnitelma siitä, mitä tavoitellaan. Fokuksen on oltava yritysvetoisessa kasvussa, jonka varaan rakentuu niin alueiden kuin koko Suomen elinvoima.
Palvelut on priorisoitava keskittyen siihen mistä syntyy yrityksille kasvumahdollisuuksia ja miten niitä voidaan palvella laadukkaammin ja ketterämmin uudella tulevalla organisaatiomallilla osana Team Finland -verkostoa.
Päällekkäisyydet muiden toimijoiden kanssa on karsittava, ja tehokkuutta parannettava tiedolla johtamisen, yhteisten tietojärjestelmien ja tekoälyn avulla. Tätä olisi toki ollut järkevämpää määritellä jo lainsäätämisvaiheessa, mutta vielä ei ole liian myöhäistä.
Uudistuksen onnistuminen riippuu siitä, nostetaanko yrityspalvelut sen ytimeen. Jos näin tehdään, Suomi saa alueille osaavan toimijan, joka tukee kasvua ja kansainvälistymistä. Jos ei, luodaan uusi hallinnon kerros, joka ei vastaa haasteisiin. Elinvoimakeskusten tulee olla kasvun moottoreita – suunta on kirkastettava nyt ja järjestettävä resurssit tämän mukaisesti.
Tuomas Ylitalo
asiantuntija
Elinkeinoelämän keskusliitto EK
Artikkelin aiheetOta kantaa aiheisiimme
Voit lähettää mielipiteesi julkaistavaksi MT:n Lukijalta-palstalla painikkeesta tai sähköpostitse: lukijalta@mt.fi.
- Osaston luetuimmat





