Tilkuista tarinaa
Värikkäitä vanhoja tilkkupeittoja ihaillessa ei ehkä tule ajatelleeksi, etteivät ne ole kovin suomalaisia perinnekäsitöitä. Suomessa käytetyt kankaat on leikelty kuteiksi mattoihin ja poppanoihin.
Pohjanmaan rannikkoseudulta löytyy kuitenkin poikkeuksellisen paljon vanhoja tilkkupeitteitä, jotka on tehty 1800-luvun lopulla ja 1900-luvun alkupuolella. Yksi syy tähän on ilmeisesti siirtolaisuus Pohjois-Amerikkaan ja myös Ruotsiin. Tilkkupeitemallit kulkeutuivat siirtolaisten ja paluumuuttajien mukana Suomeen.
Käytettyjen kankaiden kierrätettyä kauneutta on ihailtavissa Suomen käsityön museon loppusyksyn näyttelyssä. Noin tusinan tilkkupeitteen lisäksi näyttelyä höystävät tilkuista ommellut arjen pienet käyttöesineet, värikkäät taskut ja matot.
Kauneutta niukkuudesta. Pohjalaisia tilkkupeitteitä 1800-luvun lopulta ja 1900-luvun alkupuolelta.
Näyttely Suomen käsityön museon Aulagalleriassa 14.10.–4.12. www.craftmuseum.fi
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
