Kalenterissa kauneinta maaseutua
”Suomalaiset maaseudun naiset ovat kauniita ja punaposkisia, raikkaita ja mukavan pullukoita”, hehkuttaa juuri julkaistavan emäntäkalenterin kuvannut taiteilija Kari Tykkyläinen.
Emäntäkalenteri julkaistaan Pudasjärvellä 18.7. pidettävän Wanhanajan maatallousnäyttelyn yhteydessä. Niin tapahtuman kuin kalenterinkin takana on paikallinen MTK.
Kalenterin on tarkoitus tuoda emäntäkulttuuria isäntien varjosta entistä näkyvämmäksi. ”Kun kyseessä on miesten hallitsema MTK, ovat emännät saaneet tehdä kapinaa”, taitelija veistelee.
Tykkyläisen mukaan kalenterin teossa sai kaataa aikamoisia ennakkoasenteita. ”Pikkuisen jouduttiin houkuttelemaan. Ensin luulivat, että kyseessä on jotain seksikuvia ja isännät sanoivat siihen ehdottoman ein.”
Kuvat ovat säädyllisiä, mutta hauskoja, taiteilija vakuutti. ”Kun oon ennenkin villinnyt emäntiä, niin sain ne mukaan.”
Kuvaaminen ei silti ollut helppoa, eikä pelkästään siksi, että yksikin emäntä talutteli tuhatkiloista sonnia. Emännät kyllä hallitsevat sonnit. ”Hankalampi oli vihainen isäntä, joka kulki perässä ja katsoi, ettei emäntä nosta liikaa hameenhelmaa.”
Lopputulos on kiltti. Suloisissa kuvissa emännät on puettu vuosikymmenien takaisiin vermeisiin ja tunnelmiin haettu entisaikain meininkiä.
Taiteilija itse on lopputulokseen hyvin tyytyväinen. ”Kuvista tuli kauniita.”
Myös mukana olevat emännät ovat kuulemma ylpeitä kuvista, nyt mukaan tulijoita olisi useampaankin kalenteriin. ”Hyvä kun on maaseudulla tällaista kilpailua”, taiteilija myhäilee ja arvelee, että kalenterille tulee jatkoa.
Emäntiä Tykkyläinen ei väsy ylistämään. ”Komeita rouvia, nuoria vetreitä emäntiä, ei maaseutu ole vanhenemassa”, Tykkyläinen vakuuttaa.
”Maaseudun nainen on mahoton voimavara, pitää maaseudun pystyssä”, Tykkyläinen ylistää. ”Maalla naiset tekee kaikki työt ja miehillä on aina hiki. Meilläkin emäntä tekee halot.”
Wanhanajan maatallousnäyttely Pudasjärvellä 18.7.
Korkokenkäkukkamekkosuohiihdon ämmänkisat 17.7. klo 18 Kapustasuo, Pudasjärvi
HEINÄKUU 2009
Artikkelin aiheetOta kantaa aiheisiimme
Voit lähettää mielipiteesi julkaistavaksi MT:n Lukijalta-palstalla painikkeesta tai sähköpostitse: lukijalta@mt.fi.
- Osaston luetuimmat


