Lukijalta: Tuulivoima ei riitä ratkaisuksi kuntien talousongelmiin
Kuntien välisiä tuloeroja korjattaisiin tehokkaimmin valtionosuuden tasausjärjestelmässä. Tuulivoimaloiden kiinteistöverot voitaisiin huomioida tasauksessa samalla tavalla kuin muutkin kuntien saamat kiinteistöverotulot.
Sari Murron ja Riitta Lindgrenin mielestä kuntien tuulivoimasta saamat verotulot voitaisiin tasata myös niiden kuntien kassa, joihin tuulivoimaloita ei saa rakentaa. Kuva: Timo FilpusMaaseudun Tulevaisuus kirjoitti 17.7., että alueelliset erot tuulivoimaloiden kiinteistöverotuloissa ovat merkittäviä, mutta eroja tulee vähentää edistämällä tuulivoimaloiden rakentamista Itä-Suomeen, ei kiinteistöverotuloja tasaamalla.
Itä-Suomen tuulivoima edellyttää asiaa pohtineen työryhmän mukaan mittavia laitehankintoja puolustusvoimille, mutta se maksaa lähes miljardin, eikä tuulivoima-ala ole valmis maksamaan kustannuksista kuin murto-osan. Valtaosa jäisi veronmaksajille ja sähkönkäyttäjille.
Tutkien uusimistarvetta perustellaan sähköntuotannon ja tuulivoimahyötyjen epätasaisella jakautumisella. Tutkien hankintakustannukset ovat kuitenkin moninkertaisia kunnille aiheutuvaan hyötyyn verrattuna. Tuulivoimaa ei myöskään voida rakentaa kaikkialle ja kaikkiin kuntiin.
Samalla rahalla saataisiin enemmän aikaan, jos se käytettäisiin vaihtoehtoisten sähköntuotantotapojen edistämiseen ja kehittämiseen Itä-Suomessa. Tuulivoiman rakentaminen olisi järkevintä aloittaa sieltä, missä se ei häiritse tutkien toimintaa, puolustusvoimien jo hyväksymiltä paikoilta, ja vasta sen jälkeen arvioida, onko tutkien uusimiselle vielä tarvetta.
Kuntien välisiä tuloeroja korjattaisiin tehokkaimmin valtionosuuden tasausjärjestelmässä. Tuulivoimaloiden kiinteistöverot voitaisiin huomioida tasauksessa samalla tavalla kuin muutkin kuntien saamat kiinteistöverotulot. Puolet jäisi edelleen kannusteeksi sijaintikuntaan, mutta muutos parantaisi valtionosuuksien kohdentumista todelliseen tarpeeseen.
Ei voida edellyttää, että kunnat rahoittavat lakisääteisiä tehtäviään luovuttamalla alueitaan tuulivoimateollisuudelle, ja joutuvat samalla uhraamaan luontoympäristönsä ja kuntalaisten asumisviihtyvyyden tuulivoimalle.
Tuulivoima ei riitä ratkaisuksi kuntien talousongelmiin, ne on ratkaistava muilla keinoilla. Tutkahankintojen sijaan rahoille pitää etsiä tehokkaammin kuntien taloutta edistäviä käyttötarkoituksia. Tuulivoimabuumi voi myös hiipua yhtä nopeasti kuin se alkoi.
Sari Murto
FM puheenjohtaja
Riitta Lindgren
KTM luvitusasiantuntija
Tuulivoima-kansalaisyhdistys ry
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


