Uhkakuva
Alkoholismi aiheuttaa yhteiskunnalle jopa noin viiden miljardin euron kulut ja noin 15 miljardin euron tulonmenetykset. Samanaikaisesti ollaan alkoholilain uudistamisen yhteydessä lisäämässä etanolin saatavuutta – olipa se sitten olutta tai viiniä.
Joka päivä saamme näistä haitoista lukea. Miksi vielä lisätä näitä ongelmia? Eikö jo yli 40 vuotta kestänyt ”kenttätutkimus” tältä alueelta riitä?
Ruotsista kuuluu kummia. Väkivallanteot ovat vähentyneet kolmanneksen ja syynä on kantaväestön humalahakuisen juomisen vähentyminen.
Perusteluna ”vapautuksille” esitetään samoja fraaseja kuin aikaisemminkin. Jos ei vapauteta, niin ulkomailta tuonti kasvaa – kuitenkin sen on todettu jo vähentyneen. Niin sanottuja kohtuukäyttäjiä rangaistaan, kun esimerkiksi viinejä ei saa ruokakaupasta – pitäisi puuttua vain niihin ”ongelmakäyttäjiin”. Mutta mistähän ihmeestä heitä vaan jatkuvasti on tuo noin 10 prosenttia, kun toisessa päässä on kuitenkin käynyt melkoinen kato.
Suomi on toisena pohjoismaiden alkoholinkulutuksessa – vain Tanska on edellä. Kun 60-luvun lopulla mielipiteitä muokattiin keskioluelle suotuisiksi, niin esimerkkinä oli Ruotsi, jossa tämä oli tapahtunut aikaisemmin: ”Eikö suomalaisiin luoteta?” Kun Ruotsi useita vuosia sitten siirsi keskioluen omaan Alkoonsa, niin miksi esimerkki ei nyt kelpaa. Sama on liikenteen promillerajan suhteen.
Nyt on päättäjillä harkinnan paikka. Liiketaloudelliset hyödyt eivät saisi olla ensisijaisina tekijöinä näitä päätöksiä tehtäessä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
