Ymmärrän hyvin Elokapinan kaltaisia mielenosoituksia – jos olisin nuori, voisin hyvinkin viettää aikaani Mannerheimintiellä
Minusta tuntuu, että mitä enemmän huonoja uutisia tulee, sitä vähemmän maailmalla tehdään lämpenemisen torjumiseksi, kirjoittaa Simo Ralli
Elokapina on useaan otteeseen pysäyttänyt liikenteen saadakseen päättäjät tehokkaampiin toimiin ilmaston lämpenemisen pysäyttämiseksi. Kuva: Kari SalonenVoit myös kuunnella kolumnin Simo Rallin kertomana.
Ei ole viikkoa, ettei uutisoitaisi jostakin luontokatastrofista. Myrskyt, tulvat ja metsäpalot ovat uutistemme arkiruokaa. Maapallomme näköjään lämpenee, vaikka kuinka olisimme tekemättä mitään.
Minusta tuntuu, että mitä enemmän huonoja uutisia tuutista tulee, sitä vähemmän maailmalla tehdään lämpenemisen torjumiseksi. Niinhän se on, me laiskat emme tee mitään, ennen kuin on pakko. Pakko on hyvä motivaattori. Sitä odotellessa.
Viime kuulla saimme hätkähdyttävän tiedon, meidän metsämme eivät nielekään hiilidioksidia, vaan myös metsät ovat päästöjen lähteitä.
No, huh! Jotenkin tuntuu käsittämättömälle. Tietenkin skeptikolle tulee mieleen laskentatavat, onkohan ne nyt aivan oikein? Jos lammas laitetaan kaalimaan vartijaksi, kaikkihan tietää kuinka siinä käy.
Tässä ehtii hallitus jos toinenkin vaihtua, ennen kuin puhtaiden polttoaineiden maailma oikeasti toteutuu.
Virallisesti asia on nyt kuitenkin näin, myös metsämme päästävät hiiltä ilmakehään.
Myöskään liikenteemme ei sähköisty, koska uusia autoja ostetaan vähän, ja polttoaineiden hintoja pidetään keinotekoisesti alhaalla. Jos polttoaineisiin lisättäisiin se määrä uusiutuvaa, kuin on suositus, löpö maksaisi varmasti yli 2 euroa litra. Se olisi hyvä asia!
Kun nafta maksoi 2,5 euroa litra, sähköautoja myytiin kuin siimaa. Ihmeellistä että nykyisellä, aivan tavallisella korkotasolla, ihmiset ajavat ennemmin kinnerinsä loppuun ja tupruttavat hallituksen takaamaa halpaa mökäöljyä surutta ilmaan, kuin ostavat sähköauton, joka jo 25 tuhannen kilometrin vuosiajolla tulee halvemmaksi kuin tuo pörisevä hiilikasa.
Hallituksen ilmastopolitiikka nojaa tekniseen päästöjen vähentämiseen. Kuulostaa hyvälle idealle. Otetaan hiilidioksidi piipusta ja viedään se Norjaan. Tai tuotetaan siitä puhdasta polttoainetta laittamalla tuulivoimalla tehty vety ja piipusta tullut hiili yhteen ja avot: tulee metanolia.
Olin viime kuulla pätsäilemässä Energiaviraston Energiapäivillä, kuuntelemassa mitä kaikkea tulevaisuus tuokaan tullessaan.
Sain kuulla, että hiilidioksidivarastot, joita tuonne Norjan rannikolle suunnitellaan, on suurimmaksi osaksi jo varattu.
Hiilidioksidin ottaminen sellutehtaan piipusta on demovaiheessa eikä kukaan vielä tiedä, kuinka se onnistuu suuressa mittakaavassa ja onko se ylipäänsä taloudellisesti kannattavaa.
Puhtaan vedyn tuottamisen EU-sääntely on tällä hetkellä niin pihalla reaalimaailmasta, ettei kannata pidätellä hengitystä ensimmäisen vetytehtaan kanssa.
Lisäksi puhdas vety tulee maksamaan niin paljon, ettei sillä ole ostajia. Ensin pitäisi saada fossiilitalous alas, jotta vetytalouden hinnat saadaan ihmisystävällisiksi.
Eli tässä ehtii hallitus jos toinenkin vaihtua, ennen kuin puhtaiden polttoaineiden maailma oikeasti toteutuu.
Sekään ei auta, että Trump hokee jenkeissä: Poraa, baby, poraa!
Minä ymmärrän hyvin, että on Elokapinan moisia ryhmiä. Jos olisin nuori ja katselisin tätä touhua, voisin hyvinkin viettää aikaani Mannerheimintiellä.
Kun Suomi ei tule pääsemään ilmastotavoitteeseen, meitä on uhattu kovilla sakoilla ja sanktioilla.
Suomen sähköntuotannosta oli vuonna 2023 vain kuusi prosenttia fossiilisilla tuotettua. Suomi on suuri metsä, joka hyvällä hoidolla tulee varmasti nielemään osuutensa päästöistä.
Jos Suomi ei pääse ilmastotavoitteisiin, niin mikä muu maa muka pääsee?
Kirjoittaja on teuvalainen maanviljelijä ja Elonkerjuu-yhtyeen kitaristi.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




