Virkaa tekevät mehiläiset
Mehiläiskannat luokitellaan kuten miltei kaikki villieläimet uhanalaisiksi. Sanaa käytetään siekailematta, koska on niin komeaa ja viisasta olla huolissaan.
Julkisuudessa puhuttiin puutarhaviljelmille laajemmin tilattavista virkamehiläisistä, jotka määrätyllä taksalla hoitavat pölyttämisen. Huippusato on turvattu ja lisäksi mehiläiset tuottavat omistajalleen samalla hunajaa.
Uutislähetyksessä puhuttiin muun muassa lupiinista, vieraslajista joka ei ilmeisesti ole uhanalainen, mutta uhkaa uhanalaisuudettomuudellaan Suomen alkuperäistä luontoa.
Miten sitten nuo virkaa tekevät työläismehiläiset. Pystyvätkö ne toimimaan sulassa sovussa kotimaisten villien mehiläisten kanssa? Viime kesänä meidän omenapuuhumme tuli sellainen sato, että sitä jaettiin koko kesä naapureille tai muille ihan kotimaisten mehiläisten pölytyksen jäljiltä.
Luontoomme palvelustehtäviin tuodut palkkamehiläiset voivat aiheuttaa vakituisille ampiaisillemme vahinkoa. Minä pelkään pahoin, että ne eivät ole kovin kohteliaita pölytyspuuhassaan, vaan saattavat tappaa villejä mehiläisiä, jotka häviävät olemassaolon taistelun.
Onko villien pölyttäjien kanta pienentynyt sen takia, että kasvatettuja mehiläisiä lisätään entistä enemmän paremman sadon toiveissa?
Matti Nikkilä
Liminka
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
