Lukijalta: Vain viljelijöiden saamaa tukea arvostellaan – ”S-ryhmän 10 miljoonan euron koronatuesta ei ole kuulunut soraääniä”
S-ryhmälle maksettiin 10 miljoonaa euroa koronatukea. Ei ole kuulunut soraääniä.
Kauppa on tehnyt ennätystulosta samaan aikaan kun alkutuottajat ovat syvissä vaikeuksissa. Kuva: Sanne KatainenKaupat ovat tehneet kilvan ennätystuloksia pandemian aikana ja repineet entistä suurempia voittoja maanviljelijöiden ja pienten logistiikkaa harjoittavien yrittäjien selkänahasta. Silti joku on oikeasti ollut tarjoamassa näille tukea?
Vetää aika hiljaiseksi, kun samaan aikaan maatalous on historian syvimmässä kriisissään.
Ei ole kuulunut soraääniä. Heittäisin nyt palloa vasemmiston ja vihreiden suuntaan: missä ovat valitukset oikeudenmukaisesta tulonjaosta ja kohtuullisuudesta? Usein kyllä kuulee, että "taas se maajussi on uuden traktorin ostanut niillä tukieuroillaan”, vaikka koko hyödyn euroista on saanut juurikin edellä mainittu S-ryhmä ja muut kallisarvoisen ruoantuotantoketjun jälkipäässä.
Minä en ole katkera pienelle konepajalle, joka on juuri ostanut uuden miljoonia maksavan, investointituella tuetun tietokoneohjatun sorvin. Ymmärrän sen olevan vain työkalu, jolla työt saadaan tehtyä ja joita on välillä uusittava.
Samalla tavalla traktori on työkalu maanviljelijälle, mutta katkeruutta se investointi herättää vain maanviljelijän kohdalla. Aivan kuin sillä sitten ajeltaisiin koko perheen voimin kesälomamatkalle.
Sellainen pieni vinkki SDP:n, vihreiden ja vasemmiston suuntaan, että varmasti into toteuttaa esimerkiksi kipsikäsittelyä tai muuta toivottua olisi suurempi, jos teidänkin suunnasta olisi myötämielisyyttä suomalaista ruoan alkutuottajaa kohtaan. Harvemmin kun se teidän toimesta "ruoskittu" haluaa yhteistyötä enempää tehdä.
Ilkka Pilpola
Mynämäki
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




