Berner ajaa liian lujaa
Valtiovarainministerin johtama kokoomus tuki Berneriä kuin köysi hirtettyä.Liikenneministeri Anne Berner (kesk.) ansaitsee kiitoksen uudistamisajatuksistaan. Vauhti on kuitenkin nyt liian kova.
Liikenneverkon yhtiöittäminen ja erityisesti autoveron korvaaminen monimutkaisella maksurakenteella ravistelee hallituksen toimintakykyä. Jälleen kerran nousee esille pääministeri Juha Sipilän (kesk.) ja Bernerin poliittinen kokemattomuus.
Erityistä ihmetystä herättää taas tapa, jolla erittäin tärkeä ja perusteltu uudistushanke tuotiin esille. Liikenneministeri oli valmistellut hanketta pienessä piirissä. Hanke oli tarkoitus esitellä viime viikon torstaina, mutta jostain syystä se vuodettiin julkisuuteen jo kahta päivää aiemmin. Kuka vuodon takana onkaan, perusmotiivi lienee uudistuksen hidastaminen.
Hanke velloi julkisuudessa ensin Bernerin esityksenä, mutta vähitellen omakin puolue hiipui artikuloimaan liikenneministeriön selvityksestä. Sen verran rajuksi kritiikki yltyi tuoreeltaan. Asiaa ei helpottanut yhtään hallituskumppanien nihkeä asenne.
Valtiovarainministerin johtama kokoomus tuki Berneriä kuin köysi hirtettyä.
Puheenjohtaja Petteri Orpo ei nähnyt esityksessä logiikkaa. Ministeriö myös kerkeästi totesi, ettei se ole valmistelemassa Bernerin esittämiä verouudistuksia. Niinpä. Voiko asiasta hermostunutta autokansaa enää enempää hämmentää? Kokoomuksella on nyt hyvä mahdollisuus kurmoottaa puoluekannatusmittauksissa paremmin menestynyttä hallituskumppaniaan.
Perussuomalaiset suhtautuu asiaan vielä kokoomustakin nuivemmin. Valvonta ja kyttääminen ei puolueelle käy. Teiden korjaustarve toki tunnustetaan, mutta minkäänlaista tueksi luokiteltavaa perussuomalaisilta ei Bernerille ole herunut.
Myös keskustalle Bernerin ajama uudistus on hankala. Maaseudun väki on huolissaan, syystäkin. Tähänastisilla tiedoilla vanhemmilla autoilla pitkiäkin matkoja olosuhteiden pakosta ajaville näyttää kertyvän vahvasti maksumiehen osa. Kalliita autoja ostaville kaupunkilaisille puolestaan autoveron alennus toisi nopeimman lisähyödyn. Näin yksinkertainen kahtiajako ei välttämättä ole, mutta siltä se tällä hetkellä näyttää.
Liikenneministeri Berneriä Ylen A-Talk -ohjelmassa (19.1.) sijaistanut keskustan varapuheenjohtaja Antti Kurvinen joutui myöntämään, ettei juuri tiedä asiasta. Maaseudun väen asian hän lupaisi kuitenkin hoitaa. Miten, jäi luonnollisestikin epäselväksi.
Keskustan kenttäväkeä Bernerin hankkeet alkavat hirvittää. Samoin puolueen eduskuntaryhmässä moni on huuli pyöreänä. Millä tavalla Sipilän ja Bernerin uudistushankkeita pitäisi puolustaa. Onko kaiken takana sittenkin liike-elämätaustaisten keskustaministerien yksityistämishalu?
Joidenkin mielestä keskusta on jo hukannut juurensa. Jos ajatus kääntyy tähän suuntaan, ymmärrystä on saatavissa muun muassa Paavo Väyrysen perustamalta kansalaispuolueelta.
Erityisen ankaraa kritiikkiä hallitus on saanut autokauppiailta. Myynti uhkaa tyrehtyä kokonaan, kun kansa odottaa veronalennuksia. Erityisen hankala tilanne on vaihtoautokaupassa. Myös viime aikoina autokaupan tehneet kokevat itsensä höynäytetyiksi.
Pääministeri Sipilän hallitus on taas tilanteessa, jonka välttäminen olisi ollut viisasta ja kaiken lisäksi mahdollista. Digitalisointi on toki välttämätöntä ja hyödyllistä kaikkien toimijoiden kannalta, mutta olisiko asia kannattanut valmistella hallituksen piirissä yhdessä ja paremmin.
Näköpiirissä on taas yksi hanke, josta hallitus joutuu perääntymään.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
