Metsänomistajat kaipaavat uudelta hallitukselta jämäkkää otetta: Pidetäänkö kiinni omistamisen vapaudesta vai säädelläänkö hakkuutasoa?
Ilmaston lämpeneminen jatkuu ja kiihtyy. Jäätiköt on maailman ilmatieteen laitoksen pääsihteerin Petteri Taalaksen mukaan jo menetetty (Yle 23.4). Tuoreimpien tietojen mukaan Espanjassa ei ole päästy kevättöihin lainkaan, koska vettä ei vain ole (MT 26.4.).Globaali ongelma koskee toki myös Suomea. Ilmastonmuutos ei todellakaan ole ohi, vaikka äsken käytyjen eduskuntavaalien tuloksesta mitä päättelisi. Seuraavan hallituksen on tehtävä omat toimensa ja ne koskevat myös maaseudulla asuvia.
Olennaista sekä meillä että muualla on vähentää päästöjä, jotta metsiin ja maaperään sidottava hiili vähenisi. Tämä tarkoittaa fossiilisten polttoaineiden, kulutuksen, rakentamisen ja muun muassa lentämisen vähentämistä.
Toki myös luonnon biodiversiteetistä ja hiilinieluista on pidettävä huolta. Maaseudun elinkeinot tarvitsevat tässä suhteessa tasapuolisen ja reilun kohtelun.
Erityisesti metsänomistajat odottavat seuraavalta hallitukselta selkeitä ja konkreettisia toimia, joiden varaan oman elinkeinonsa uskaltavat rakentaa.
Olennaisinta on tietää, pitääkö hallitus kiinni omistamisen vapaudesta vai säädelläänkö tulevaa hakkuutasoa jotenkin. Jos säädellään, niin miten?
Hakkuuveroa ei syntymässä olevalta porvarihallitukselta kukaan odota, mutta hiilinielujen tarpeen kasvaessa myös uusi hallitus joutuu asiaan reagoimaan.
Niille metsänomistajille, jotka haluavat keskittyä hiilen sitomiseen tai biodiversiteetin vaalimiseen pitäisi vihdoin luoda järjestelmä tätä tarkoitus varten.
Kansainvälinen markkinaehtoinen kauppapaikka olisi paras, mutta sitä odoteltaessa myös rajoitetumpi kotimainen hyvitysjärjestelmä olisi tarpeen.
Toinen välttämätön toimenpide on metsien kasvun nopeuttaminen. Lannoituksen, metsän hoidon ja metsityksen vauhdittaminen ovat edelleen varteenotettavia keinoja.
Samalla on syytä muistaa, että metsien kasvu on nykyisinkin hakkuita suurempi ja näin on kaiken järjen mukaan myös tulevaisuudessa.
Kotimainen metsänhoito kestää myös kansainvälisen vertailun. Suomessa metsätalous kannattaa sekä taloudellisesti että ekologisesti
Pelkästään metsien varaan suomalaista hiilineutraaliutta ei kannata muutenkaan laskea, vaikka kansallisen ilmastopaneelin ajattelussa se kovasti korostuukin.
Muidenkin on tehtävä osansa. Esimerkiksi kaupunkirakentamista pitäisi välttämättä hillitä.
Lähipäivinä selviää, minkälaista metsäpolitiikkaa perusporvarihallitus aikoo toteuttaa. Kotimaisten toimien lisäksi myös vahva EU-vaikuttaminen on seuraavina vuosinakin aivan keskeistä.
Isoimmat muutokset ovat tulossa ympäristöministeriön hallinnonalalle. Metsänomistajat vaativat selkeyttä ja ennustettavuutta. Aavistushakkuut ja orastava turhautuminen metsänomistamiseen sinänsä on saatava loppumaan.
Ilmastopaneelin puheenjohtajan Markku Ollikaisen vaihtaminen sopivampaan henkilöön voi tulla uudelle hallitukselle hyvinkin mieleen. Se ei kuitenkaan kehitystä ratkaise. Hallitusohjelman jämäkkä sisältö on nyt olennaisinta.
Kirjoittaja on MT:n päätoimittaja.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat






