Kommentti: Hoitajat esiin! – Palkitseminen paikallaan
Kattavat hoitajatiedot Heppa-järjestelmässä soisivat myös mahdollisuuden hoitajaliigojen käymiseen radoittain, kirjoittaa toimittaja Kaijaleena Runsten.Vuoden ravivalmentajien ja -ohjastajien lisäksi hevosten hoitajia soisi palkittavan sen perusteella, miten heidän ”passinsa” eli hoidettavansa ovat suorittaneet.
Nykyisellään se ei onnistu, sillä Suomen Hippoksen Heppa-järjestelmän statistiikka ei tilannetta yksiselitteisesti kerro. Syy ei ole järjestelmässä vaan siinä, että kaikki ammattivalmentajatkaan eivät merkitse hevosten hoitajia näkyviin.
Toki Ravigaalassa palkitaan vuoden hevosenhoitaja Ravitoimittajat ry:n ja Suomen Ravivalmentajat ry:n yhteistyönä.
Valinnassa huomioidaan menestyksen lisäksi työn etiikkaa ja työtapoja, mikä nostaa palkinnon merkitystä.
Raviradoilla on kuitenkin pyrkimystä tuoda hoitajia enemmän näkyviin. Siten kattavat hoitajatiedot Hepassa soisivat ainakin mahdollisuuden verrata ammattilaisten työtä ajaja- ja valmentajaliigan lisäksi myös hoitajaliigoissa.
Kirjoittaja kuuluu Ravitoimittajat ry:n hallitukseen, joka valitsee suuren osan palkittavista.
Vuoden 2021 parhaat ravurit ja ammattilaiset palkitaan Ravigaalassa lauantaina 26. maaliskuuta.
Tammikuussa normaalisti pidettävä juhla siirrettiin. Se televisioidaan Hotelli Rosendahlista Tampereelta.
Kommentti
Kaijaleena Runsten
kaijaleena.runsten@mt.fi
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

