SE-tamma Willow Pride on Seinäjoki Racen ensimmäinen kortti
Seinäjoki Race 2022 lähestyy, ja ensimmäinen kutsuttu on kotimaan tammahuippu Willow Pride. Seinäjoen kisa ajetaan huhtikuun 23., ja siinä on 70000 euron ykköspalkinto.Seinäjoki Race ajetaan 2100 metrin matkalla, ja se on Euroopan raviliiton UET:n luokituksessa korkeimman group I -tason kisa. Historia alkaa vuodesta 2009, jolloin kilpailu tunnettiin Prix Etain Royalina (2015 asti). Koronavuonna 2020 kilpailu jäi ajamatta, koska ravit olivat Suomessa tauollla.
Viime vuonna kisan voitti Johan Untersteinerin valmennettava tamma Dear Friend (Orlando Vici). Untersteiner vihjasi Ruotsin 75-lähetyksessä tamman mahdollisesta paluusta Seinäjoelle, mutta ensimmäinen kutsu meni Markku Niemisen valmentamalle Willow Pridelle (Love You), jolla on plakkarissaan peräti kaksi SE-aikaa viime kaudelta. Viime kauden Seinäjoki Racessa Willow Pride oli kolmas.
Willow Pride otti tyylikkään keulavoiton Vermosta keskiviikkona kauden toisessa startissaan, ja näytti huippuvireen olevan lähellä mennessään täyden matkan tuloksekseen 13,2. Viimeisen tuhannen se paineli 11,5:n pintaan ja viimeiset 500 metriä 10-tahtia. Viime vuoden SE-juoksuissaan, mm. St Legerin voitossaan, tamma meni kengittä, joten varaa parantaa lienee vielä jonkin verran.
"Tuntuu, että edessä on tamman paras kausi", arvioi Markku Nieminen Seinäjoen ravien tiedotteessa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


