Vuoden leipäkauppa palkittiin Joensuussa
Joensuun keskustassa sijaitseva päivittäistavarakauppa S-Market Rantakatu palkittiin tiistaina Vuoden leipäkauppana. Se saa raadilta kiitosta muun muassa tuotteiden merkitsemisestä ja siitä, että paikallisia erikoistuotteita nostetaan hyllyillä hyvin esille. Vuosittain jaettava Vuoden leipäkauppa -titteli on alan antama tunnustus työstä suomalaisen leipäkaupan kehittämisessä.
S-Market Rantakatu Joensuun keskustassa palkittiin tämän vuoden parhaana. Leipäosaston hoitaja Marketta Muhonen pitelee koria, vieressä Ari Piiroinen ja Pekka Alitupa. Kuva: Lari LievonenVuoden 2015 leipäkauppa on S-market Rantakatu Joensuussa. Suomen Leipuriliitto paikallisyhdistyksineen on valinnut 19. kerran Vuoden leipäkaupan.
Joensuulaismarketin leipäosaston hoitajat Marketta Muhonen ja Pekka Alitupa palkittiin tiistaina kultamitalein, ja kultamitalin sai myös Pohjois-Karjalan Osuuskaupan aluepäällikkö Ari Piiroinen.
Raadin mukaan S-market Rantakatu Joensuu tarjoaa asiakkailleen hyvin hoidetun leipäosaston, jonka runsas valikoima tulee valtakunnallisista, alueellisista ja paikallisista leipomoista. Tuotteet ovat siis valtaosin Suomessa valmistettuja.
Paikallisia tuotteita tuodaan hyllynreunoissa esiin erityisellä ”Työtä Pohjois-Karjalasta” -merkillä.
”Leipäosaston tuotteet ovat selkeästi esillä, ja siten kuluttajan helposti löydettävissä”, raati kiittää.
Siihen kuuluivat Fazer Leipomot Oy:n senior customer marketing manager Taru Pajula, myyntineuvottelija Mai Britt Jaakkola Leivon Leipomosta, toiminnanjohtaja Kaisa Mensonen Leipätiedotus-yhdistyksestä, Elintarviketieteiden seuran viestintä- ja talousassistentti Terhi Virtanen sekä Suomen Leipuriliiton toimitusjohtaja Mika Väyrynen.
Lue lisää keskiviikon Maaseudun Tulevaisuudesta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

