Johdon yhtiöiden verokohtelu epäselvää
Metsäliitto Osuuskunnan hallituksen puheenjohtaja Martti Asunta kiistää jyrkästi veronkierron.Yritysjohdon sitouttamiseen tarkoitettujen yhtiöiden verokohtelu on harmaata aluetta.
On epäselvää, pitäisikö johdon yhtiöistä saatavia tuloja verottaa pääoma- vai ansiotulona. Nyt vero kerätään pääomatulosta, jota verotetaan ansiotuloa huomattavasti kevyemmin.
Ylitarkastaja Petri Manninen henkilöverotuksen ohjaus- ja kehittämisyksiköstä kertoo, että tilanne on oikeudellisesti epäselvä.
”Verokohtelusta ei ole ennakkopäätöstä.”
Kysymys on siitä, onko etu saatu työsuhteen perusteella. Kansanedustaja Ben Zyskowicz (kok.) sanoi sunnuntain Savon Sanomissa, ettei etu kuulu pääomaveron piiriin. Hänestä on aiheellista selvittää, onko verokohtelua syytä muuttaa.
Omistuspohjaisessa sitouttamisjärjestelmässä pörssiyhtiö jakaa osan tuotoistaan johdon omistaman yhtiön kautta.
Pörssiyhtiön johto perustaa tai ostaa sijoitus- tai holding-yhtiön. Yhtiö saa pörssiyhtiöltä lainaa ja ostaa pörssiyhtiön osakkeita markkinahintaan. Myös johto sijoittaa omaa pääomaansa yhtiöön.
Johdon yhtiöllä ei ole muuta toimintaa kuin osakkeiden omistaminen. Kun osakkeen arvo nousee, järjestelmä palkitsee johtajat.
Järjestely puretaan tietyn ajan päästä tai pörssikurssin noustua tietylle tasolle. Tuotot saa nostaa vasta, kun järjestelmä puretaan. Yrityksen johdolla on myös riski menettää yhtiöön sijoittamansa pääoma.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


