Neste Oil ei rakenna olkidiesellaitosta
Neste Oil lopettaa tutkimuksen, jossa selvitettiin dieselin valmistusta oljesta. Vuosi sitten yhtiö kertoi tutkivansa mahdollisuutta rakentaa suuri olkea hyödyntävä biodiesellaitos. Menetelmä ei ole taloudellisesti kannattava.Neste Oil lopettaa mikrobiöljytutkimuksen, jossa tutkittiin muuan muassa dieselin valmistusta oljesta. Yhtiö aikoo jatkaa tutkimista kuinka hyödyntää metsä- ja maataloustähteitä polttoaineiden raaka-aineina muilla tavoin.
"Mikrobiöljykoelaitoksella osoitettiin, että tekninen valmius mikrobiöljyn tuotantoon on olemassa. Kestävän kehityksen näkökulmasta metsä- ja maatalouden sekä teollisuuden jäte- ja sivuvirtojen hyötykäyttö on erittäin merkittävässä roolissa ja esimerkiksi olkea käytettiin menestyksellisesti mikrobiöljyn valmistuksessa", sanoo Neste Oilin teknologiajohtaja Lars-Peter Lindfors .
"Aika ei ole vielä kypsä kaupallisen mittakaavan laitokselle. Lignosellupohjaisten raaka-aineiden hyödyntäminen mikrobiöljyprosessissa ei ole tällä hetkellä taloudellisesti kilpailukykyinen vaihtoehto uusiutuvan dieselin tuottamisessa."
Vuosi sitten Neste Oil kertoi tutkivansa mahdollisuutta rakentaa suuri olkea hyödyntävä biodiesellaitos. Laitos olisi tarvinnut 100 000 hehtaarin oljet vuodessa.
Oljesta saadaan dieseliä muuttamalla ensin sen selluloosa ja hemiselluloosa sokereiksi. Tämän jälkeen mikrobit muuttavat sokerin rasvaksi ja siitä pystytään valmistamaan öljyä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


