Ilvekset runsastuneet eniten Länsi-Suomessa
Yli vuoden vanhoja ilveksiä on Suomessa nyt vähintään 2 500–2 800, Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitos (Rktl) arvioi. Viime vuonna aikuisia ilveksiä arvioitiin olleen 2 340–2 610. Ilvekset ovat runsastuneet eniten Länsi-Suomessa.Viime vuonna syntyi arviolta 450–540 ilvespentuetta, noin 50 pentuetta enemmän kuin vuonna 2011. Rktl myöntää, että todellinen määrä saattaa olla suurempi, sillä ilvespentueita voi jäädä havaitsematta tai kirjaamatta järjestelmiin.
Pentuemäärä kasvoi erityisesti Etelä-Hämeen, Kaakkois-Suomen, Kainuun, Pohjanmaan ja Varsinais-Suomen alueilla. Itä-Suomessa kasvuvauhti oli hitaampaa ja joillakin alueilla kanta jopa hieman pieneni.
Suurpetoyhdyshenkilöille ilmoitettiin viime vuonna 29 753 ilveshavaintoa. Määrä on kuusi prosenttia pienempi kuin vuotta aiemmin.
Lumijälkilaskentoja tehdään tulevana talvena ainakin Pohjanmaan, Rannikko-Pohjanmaan, Pohjois-Karjalan ja Pohjois-Hämeen alueilla.
Pääosa havaintoaineistosta tulee riistanhoitoyhdistysten suurpetoyhdyshenkilöiltä. Rktl käyttää arviointien pohjana myös rajavartiolaitokselta ja Metsähallitukselta tulleita havaintoja. Havaintoaineistoa tukevat pannoitettujen ilvesten paikkatiedot.
Suomen ilveskanta kasvoi voimakkaimmin vuosien 2008–2010 aikana. Vuodesta 2011 vuoteen 2012 kanta pienen aavistuksen verran.
Rktl ennustama ilvesmäärä vuonna 2016 riippuu myönnetyistä pyyntiluvista ja metsästyspaineesta. Jos kannasta ammutaan 16 prosenttia, määrä pysyy suunnilleen samana.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


