Koululaiset seikkailevat soilla
Metsähallituksen luontopalvelut on vienyt jo yhteensä 2 500 koululaista suoretkille. Suot ovat Suomelle tärkeitä, mutta ne tunnetaan huonosti. Soista tarjotaan tietoa myös verkossa videoiden ja tietovisailun avulla.Koululaiset ja erityisryhmien edustajat seikkailevat tänä kesänä suoluonnossa Seitsemisen, Torronsuon ja Leivonmäen kansallispuistoissa 40 opastetulla, maksuttomalla retkellä. Jo 2 500 lasta on päässyt suoretkelle.
”Suoluonnon monimuotoisuus on ollut Suomessa suurempi kuin missään muualla samankokoisella alueella. Silti suo on monelle suomalaiselle tuntematon, jopa pelottava. Moni koululainen on suoretkillä oivaltanut soiden hienouden ja merkityksen”, sanoo asiakasneuvoja Anniina Mäensivu Seitsemisen luontokeskuksesta.
Suoluonnon merkitystä avaa myös juuri julkaistu 10-osainen videosarja Nykysuon käsikirja, joka on katsottavissa Youtubessa ja Metsähallituksen luontokeskuksissa ( http://www.metsa.fi).
Videot kertovat suoluonnosta monipuolisesti: soiden eläin- ja kasvilajistosta, soiden suojelusta ja käytöstä, ojitettujen soiden ennallistamisesta sekä soiden kulttuuriperinnöstä. Suovisassa puolestaan tutustutaan Suomen soihin Sammal-nimisen haltiahahmon kanssa.
Suoretket ja -materiaalit ovat osa EU-rahoitteista Suoverkosto-Life-hanketta, joka käynnistyi vuonna 2010. Viisivuotisessa hankkeessa Metsähallitus on ennallistanut lähes 4 300 hehtaaria suoalueita. Hankkeessa on myös lisätty kansalaisten suoluontotietämystä ja tarjottu suoelämyksiä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


