Seinäjoki Racen pitkämatkalaiselle villi kortti Harpersiin
Seinäjoki Racen ympärillä tapahtuu: kilpailupäivän pitkän matkan kisan voittaja saa 2020 Solvallalta villin kortin 900000 kruunun ykköspalkinnon Harper Hanoverin lähtöön Elitloppet-viikonlopulle.
Timo Nurmoksen kasvattamalla ja valmentamalla Eeliksellä ja Olli Koivusella ei käynyt lähtöratatuuri tämän vuoden Jubileumspokalenissa. Kuvassa valjakko valmistautuu voittamaansa Harper Hanoverin lähtöön toukokuussa. Kuva: Terhi Piispa-HelistenPohjoismaisen kansainvälisen kevät- ja kesäkauden aloittava Seinäjoki Race nostaa pikkuhiljaa profiiliaan. Tällä kertaa kyse on 18.4. ajettavan Seinäjoki Race -päivän kakkoskilpailusta 3100 metrin tasoituksesta. Kisa nimetään Etain Royal -Stayeriksi, ja sen palkinto nousee 12000 euroon. Palkinnon nousua merkittävämpi yksityiskohta on, että kisan voittajalle on luvassa yksi Elitloppet-järjestäjien kolmesta villistä kortista Harper Hanoverin lähtöön, jonka ykköspalkinto on 900000 kruunua.
Etain Royal on sopiva stayerkisan nimihevoseksi, voittihan se Harpersin vuonna 2000 ja on leimallisesti Seinäjoen ravisankareita. Viime kevään Harpersin voitto meni Timo Nurmoksen talliin Olli Koivusen ohjastaman Eeliksen myötä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


