MT:n seuraama Foremost siirtyy heinäkuussa Ruotsiin Timo Nurmokselle – harjoitusvauhti 1.30:tä sujuu helposti
Alkusyksystä saapuu jälleen uusi ikäluokka varsoja Nurmokselta Niemelöiden opetettavaksi Kempeleeseen.Maaseudun Tulevaisuus on seurannut Foremost-varsan taivalta kohti kilparatoja muutaman kuukauden välein.
Vuodenvaihteessa kaksivuotiaaksi kääntyneen tamman vastuuvalmentaja on Ruotsissa vaikuttava suomalainen Timo Nurmos, joka lukeutuu Euroopan menestyneimpiin valmentajiin. Osa hänen varsoistaan on jo parin kymmenen vuoden ajan opetettu ja perusvalmennettu kohti kilpauraa Kempeleessä Niemelän veljesten Timon, Antin ja Eskon voimin.
Foremost valmentautuu Timo Niemelän mukaan suunnitellun aikataulun mukaisesti. Tamma treenaa muiden 2-vuotiaiden tavoin kahdesti viikossa. Vauhdit ovat vielä melko maltillisia.
”Harjoitukset sujuvat suurin piirtein 1.30-vauhdeissa. Tamma menee niitä helposti ja on kaikin puolin mukava hevonen.”
”Vuosien kuluessa olemme nähneet tämänkaltaisen valmennuksen sopivan varsoille. Vauhteja ehtii tiukkaamaan myöhemmin starttaamisen lähestyessä”, hän taustoittaa.
Ruotsalaisen Menhammarin siittolan kasvattaman ja omistaman Foremostin isä ja emä ovat Nurmoksen entisiä valmennettavia.
Readly Expressillä hän voitti muun muassa Ruotsin Kriteriumin ja Derbyn sekä UET GP:n, Finlandia-ajon ja Prix d’Ameriquen. Emä Target Hossilla hän voitti Suomessa kaiken mahdollisen Kriteriumista Derbyn kautta Suur-Hollola-ajoon ja Suomen mestaruuteen.
Foremost on lähdössä piakkoin takaisin synnyinmaahansa Ruotsiin. Niemelän mukaan tarkasta aikataulusta ei ole sovittu.
”Jossakin vaiheessa heinäkuuta lähetämme kaikki varsat Nurmokselle. Mukavanoloinen ikäluokka tämä on jälleen kerran.”
Yhteistyö jatkuu sen jälkeen totutusti: uusi ikäluokka saapuu alkusyksystä Kempeleeseen.
”Yleensä olemme saaneet 18 varsaa Nurmokselta. Eiköhän me samalla määrällä mennä tulevanakin syksynä. On mukavaa, että palveluillemme riittää kysyntää.”
Maaseudun Tulevaisuus järjestää kahdelle MT Hevoset -digipaketin kestotilaajalle syksyllä mahdollisuuden päästä tutustumaan Foremostin treeneihin Timo Nurmoksen luona Ruotsissa. Tarkka ajankohta sovitaan myöhemmin. Matkaan pääsevät arvotaan niiden tilaajien keskuudesta, joilla kestotilaus on voimassa elokuun lopussa.
Lue myös:
Tulevaisuuden tähtien pohjat rakennetaan huolella – MT seuraa suvukkaan varsan tietä ravuriksi
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



