Click Bait, kauden nopein, sai paikan Elitloppetiin
Kauden kärkiajan Euroopassa 09,8 huhtikuussa Solvallassa mennyt Stefan Melanderin jenkkiori Click Bait sai paikan Elitloppetissa. Se joutui jäämään kuumeen takia pois Finlandia-ajosta, mutta roosa lippu irtosi silti tänään.
Stefan Melander on voittanut Elitloppetin valmentajana Nuncion ja Icelandinkin kanssa. Nyt ainakin Click Bait pääsee tallista koittamaan samaa. Huom! Kuvan hevonen ei ole Nuncio, nimi ei ole tiedossa. Kuva: Erkki KivistöClick Bait sai paikan 14. hevosena tämän kevään Elitloppetiin, vaikka sillä tulee yli kuukauden paussi Euroopan kärkiajasta 09,8. Sen piti startata yhdeksäs toukokuuta Vermossa, mutta alusviikolla yli 40 asteessa käynyt kuume esti osallistumisen. Oriin valmentaja Stefan "Tarzan" Melander ajoi testihiitin perjantaiaamuna, ja peukalo oli ylöspäin treenin jälkeen.
"Click Bait oli kuumeessa vain pari päivää, joten sen treeniohjelma ei kärsinyt hirveästi", kommentoi Solvallan Elitloppet-kenraali Anders Malmrot.
"Tarzan oli tyytyväinen oriin treeniin ja kärkiajan pitäjä on aika luonteva valinta Elitloppetiin. Se on lisäksi niin nopea, että ulkopuolelta on vaikea päästä ohi siitä, joten arvontaa jännitetään senkin osalta. Melander ei vielä nimennyt ohjastajaa. Hänellä on aikaa sunnuntaihin asti."
Melanderilla on saumaa toiseenkin paikkaan tämän kevään kisassa, sillä tallin Disco Volante sai lauantain Gävlen kisaansa ykkösradan, ja Prinssi Danielin lähdön voittaja saa myös kutsun. Näin 15 paikkaa 16:sta on täytetty, mutta kaikkien kutsuttujen tapauksessa osallistuminen ei ole vielä pomminvarmaa. Homma ratkeaa sunnuntaina ja lähtöradat arvotaan livelähetyksessä kello 19.30 Suomen aikaa.
Pääset tästä Elitloppetin sivuille lisätietoihin kutsutuista.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


