Kaksinkertainen ravikuningas Erikasson on kuollut
Ori seppelöitiin Mikkelissä 2012 ja Kuopiossa 2013.Kahdesti ravikuninkaaksi seppelöity Erikasson on lopetettu 23-vuotiaana. Asiasta kertoi sen pitkäaikainen valmentaja Bella Varjonen orin Facebook-ryhmässä.
Suomenhevosten parhaimmistoon urallaan kuuluneen Erikassonin omistivat Bella Varjosen äiti Helena Tuikka ja jo edesmennyt puoliso Jaakko Varjonen. Tähti-Vokkerin ja Erikan pojan oli kasvattanut Riikka-Liisa Tolonen.
Bella Varjonen kertoi Hevosurheilulle, että lempinimellä Erkki tunnetun Erikassonin hampaat tulivat elinkaarensa päähän ja aiheuttivat ongelmia, joiden takia hevonen haluttiin päästää pois ennen isompia kärsimyksiä.
Uransa 142 kilpailusta peräti 71 voittanut Erikasson kuului suomenhevosten terävimpään kärkeen usealla kilpailukaudellaan. Se juoksi 560 000 euron voittosumman. Ravikuninkuudet ori voitti Mikkelissä 2012 ja Kuopiossa 2013.
Suomen Hippoksen tilastojen mukaan Erikasson jätti 231 jälkeläistä. Niistä parhaiten menestyneitä toistaiseksi ovat Lissun Eerikki, Morison ja Veeran Poika. Tänä vuonna orilla on siemennetty kuusi tammaa.
Aiemmin Erikassonin kuolemasta uutisoivat muun muassa Iltalehti ja Hevosurheilu
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




