Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan
  • Ruotsin 75:ssä jaossa jättiläismäinen potti

    Tässä on Workout Wonderin nykyinen tiimi: valmentaja ja osaomistaja Jarno Kauhanen, Minna Kauhanen sekä Kari Lähdekorven osuuden ostanut Antti Peltola. "Kauppa on silloin hyvä, kun molemmat osapuolet ovat tyytyväisiä", Antti Peltola myhäili Jokimaalla.
    Tässä on Workout Wonderin nykyinen tiimi: valmentaja ja osaomistaja Jarno Kauhanen, Minna Kauhanen sekä Kari Lähdekorven osuuden ostanut Antti Peltola. "Kauppa on silloin hyvä, kun molemmat osapuolet ovat tyytyväisiä", Antti Peltola myhäili Jokimaalla. Kuva: Anu Leppänen

    Ruotsin V75-putki saadaan päätökseen Bergsåkerissa, joskin sunnuntaina ravataan vielä yhteiskierros Charlottenlundissa Tanskan puolella. Bergsåkerin lauantaisella kierroksella on luvassa megajackpot - täysosumapotissa on muhevat reilut viisi miljoonaa euroa ylimääräistä rahaa jaossa!

    Yhteenveto:

    Kierroksen ehdoton helmi on kuudentena kohteena juostava Sundsvall Open Trot, jossa tuore Euroopan ennätyksen haltija Propulsion starttaa suurena suosikkina. Lähdössä on mukana myös mukavasti suomalaisedustusta. Reijo Liljendahlin valmentamalla ja Onkel Invest Oy:n omistamalla Nadal Brolinella lienee etukäteen parhaat saumat sijoittua kärkeen, mutta totosijoja havittelevat myös tuore Jubileumspokalenin kolmonen Workout Wonder sekä loistavalta ykkösradalta matkaan lähtevä Special Promise.

    Päivitetty 26.8.2017 klo 9:21: korjattu jackpotin bonusraha yli viiteen miljoonaan euroon.

    V75-1

    5 It’s Showtime Zaz laukkasi viimeksi Rommessa ensimmäiseen kurviin mentäessä, ja sen peli oli sen jälkeen pelattu. Sitä edellisessä startissaan se oli väkevä johtavan rinnalta lopettaen kirikierroksen 11,9. Koska sen ravi ei ole aina sujuvaa, sillä tuskin edes yritetään ladata lähtöön, ja viitosradaltakin se voi huonolla onnella ajautua alussa kauas kärjestä.

    10 Perfect King vaihtoi valmentajaa Veijo Heiskasesta Daniel Redeniin, jonka käsistä ruuna starttasi viimeksi parin kuukauden tauolta. Hevosella ajettiin nättiä reissua parijonossa, josta se lähti selissä kolmannelle 800 metriä jäljellä. Kiriin käännettäessä loppukurvissa hevoselta ei irronnut kovin letkeää kiriä, mutta hevonen petrannee nyt tiheämmällä starttivälillä.

    7 Global Science voitti viimeksi vaivatta keulapaikalta. Hevonen lähtee lujaa, mutta seiskaradalta keulaan pääseminen ei ole varmaa. Keulapaikalta sen osakkeet nousisivat, vaikkei se luokaltaan yllä suosikkien tasolle. 2 Staro Kickback oli samassa lähdössä Global Sciencen rinnalta hyvä kolmas, ja näiden keskinäinen pelijakauma on kallistunut aivan liikaa ensin mainitun suuntaan.

    3 Ben G.T. voi olla lähdön keulahevonen, ja se on hyvässä kunnossa. Viimeksi se joutui kiertämään alkuun kolmatta rataa, jonka jälkeen se jatkoi johtavan rinnalla. Siitä se puristi vahvasti kakkoseksi. Aivan unohdetulta tuntuu 11 Earn n’Burn, joka on rutinoitunut tätä kovemmissa lähdöissä, ja voi oikeanlaisella juoksulla yllättää.

    Ranking: A: 5, 10, 3 B: 7, 2, 11, 12, 1, 8, 4 C: 6, 9

    V75-2

    Toisessa kohteessa on luvassa tulinen kiihdytys, kun 1 Magnifik Brodde koittaa todennäköisesti torjua 4 Officer C.D:tä ulkopuolellaan. Todennäköisimmin jälkimmäinen pysty keulapaikan riistämään, koska Magnifik Brodde ei yleensä ole aivan raketti ensimmäisillä askelilla. Officer C.D. on juossut kovissa lähdöissä viime ajat, ja nyt juostava mailin matka sopinee hevoselle paremmin kuin täysi matka.

    7 Cab Hornline lähtee myös lujaa, mutta nyt keulapaikalle ei ole asiaa, ja ulkoa olevalta lähtöpaikalta hevonen tuntuu yliarvostetulta. Toissa kerralla se oli hyvä lopettaessaan keulapaikalta 09-vauhtia viimeisen puolikkaan.

    Edellä mainittu kolmikko kerää suuren osan peliprosenteista, mutta lähdöstä löytyy muutama hyvä yllätyshakukin.

    2 Valeur on loistopaikalta ehdottomasti pelihevosia, vaikka menestystä ei viime startteihin ole tullutkaan. 9 Serious Trylla ajettaneen sisärataa pitkin, ja kiriluukun auetessa ajoissa hevonen kirii lujaa, jopa voittomatsiin saakka. 11 King City on todennäköisesti lähdön paras luokaltaan, ja nousee rankingin kolmoseksi huonosta lähtöpaikasta huolimatta. Mikäli Örjan Kihlström saa ajokkinsa ujutettua alussa lähelle kärkeä, on tämän vuoden Sweden Cup -osallistuja täysin mahdollinen pärjääjä.

    A: 4, 1 B: 11, 7, 2, 9, 3, 12 C: 5, 6, 8, 10

    V75-3

    Vaikka 9 Månprinsen A.M. ei ole ollut niin loistelias, mitä se parhaimmillaan on ollut, on se silti nyt juostavalla keskipitkällä matkalla selkeä ykköshevonen. Tuntuu karskilta todeta näin hevosesta, joka on tämän vuoden Elitkampen-kolmonen 19-ajalla, ja Bjerkessä juostun Alm Svartenin ykkönen kaataen Elitkampen-voittaja Polaran. Mutta se kertoo lähinnä hevosen luokasta, ja siitä millaisia esityksiä siltä on totuttu näkemään. Pidemmällä matkalla kuskikaan tuskin pystyy jättämään kiriään liian myöhäiseksi, ja ori nähtäneen suurella todennäköisyydellä voittokamppailussa.

    7 Odin Tabac on suosikin ainoa varmistus, 14-vuotias ori ajaa hyvää kautta, ja vaikka sillä on ajettu tänä vuonna vain maileja, voi nyt juostava matka sopia hevoselle vielä paremmin. Viime syksynä suosikkipari kohtasi toisensa samaisella matkalla, ja Odin Tabacilla ei ollut mitään vaikeuksia pitää rinnalla juossutta Månprinsenia takanaan. Mikäli Jörgen Westholm pääsee ajokillaan helposti keulapaikalle, on siitä todella vaikea tulla ohitse.

    5 Pydin on hieno 5-vuotias, mutta sillä ei välttämättä vielä riitä kovuus suosikeille. 2 Hulte Magnus oli viimeksi ihan hyvä neljäs kovavauhtisessa kisassa, mutta kerännee nyt hyvältä paikalta Örjan Kihlströmin jatkaessa rattailla liikaa peliä eikä maistu.

    A: 9, 7 B: 5, 2, 3, 6, 1 C: 4, 8, 12, 11, 10

    V75-4

    Tammojen tasoituslähtö vaikuttaa haastavalta, vieläpä kun kyseessä on oppilaslähtö. Lähtö koitetaan selvittää neljällä merkillä, mutta mahdollisia menestyjiä on toki useampikin.

    7 Gunell Palema olisi keulaan päästessään selkeä suosikki voittamaan lähdön, mutta 6 Erica voi pilata ne haaveet heti alussa. Toissa kerralla Solvallassa tamma kiersi alun kolmatta rataa pitkin, josta eteni väkisin keulapaikalle. Viimeisessä kaarteessa hevonen näytti jo hävinneeltä, kun vastustaja lipui ohitse, mutta tamma sai uuden vaihteen silmään loppusuoran puolessa välissä ja kiri vielä voittoon.

    11 Lavidaloca de Vie on kehnolla paikalla, mutta jos Ville Karhulahti saa ajokkinsa sopivasti parijonoon, osallistunee se kärkimatsiin. 4-vuotias tamma on juossut kovissa lähdöissä viime aikoina, ollen mm. StoSprinternin kolmonen 10,7-ajalla. Toissa kerralla hevonen tsemppasi johtaneen Broadway Appolon rinnalta väkevästi toiseksi 10-vauhtisessa lopetuksessa.

    10 Tro Lo Lo on väkivahva tamma jolla ajetaan usein aktiivisesti, ja näin lienee myös nytkin. Sen kuski Oskar J. Andersson on lähdön parhaimmistoa, ja hevosen ollessa kunnossa, kiertänee valjakko ajoissa johtavan rinnalle. Takamatkalta mukaan otetaan vielä lähdön paras hevonen, 15 In Toto Sund, joka sijoittui viimeksi tammojen EM-lähdössä neljänneksi. Siinä se juoksi suurimman osan matkasta neljännessä sisällä, josta nousi kirikaistoille 600 metriä jäljellä. Aivan terävimmillään tamma ei ollut, mutta tässä se nousee luokallaan korkealle.

    A: 7, 11, 15, 10 B: 6, 13, 9, 14, 8, 5, 4 C: 12, 2, 1, 3

    V75-5

    Klass I -lähtö vaikuttaa paperilla tasaiselta, mutta lyhyellä matkalla juoksupaikat ratkaisevat tällaisessa lähdössä paljon, joten systeemeihin kelpuutetaan vain kolme hevosta, joiden luulisi saavan hyvät juoksut.

    3 Vincent Zaz on luokaltaan lähdön selkeä ykkösmerkki, mutta raviongelmat ovat vaivanneet kyvykästä hevosta. Viimeksi Rättvikissä ruuna juoksi ensimmäisen kierroksen toisella ilman vetoapua, jonka jälkeen jatkoi toisessa ulkona. Siitä se lähti kiriin kolmannelle puoli kierrosta jäljellä, muttei pystynyt saavuttamaan kärkeä, eikä ollut itsekään parhaimmillaan. Tasollaan suorittaessa se pystynee tässä hieman helpommassa lähdössä pärjäämään.

    1 Valley Streamline on mielenkiintoinen. Toissa kerralla ja sitä edellisessä startissaan hevonen otti vakuuttavat keulavoitot, mutta viimeksi taipui samalta paikalta neljänneksi. Tuohon starttiin starttiväliä oli kertynyt kuukausi, joka saattoi näkyä hevosen otteissa. Nyt sitä ajaa jälleen valmentaja Hanna Olofsson, joka on pärjännyt hevosella hyvin, ja keulapaikalta voitto on otettavissa.

    5 Elita Memphis on juossut hyvissä tammalähdöissä, ja on luokaltaan lähdön kärkisakkia. Bergsåkerissa kolme starttia sitten hevonen lopetti viimeiset 600 metriä 11,5, ehtimättä kuitenkaan kuudetta sijaa korkeammalle. Toissa kerralla Rättvikissä tamma kiri kolmannesta ulkoa viimeiset 800 metriä ilman vetoapua 11,1-vauhtia ollen kolmas. Viimeksi Uumajassa hevonen oli ylivoimainen tätä helpommassa lähdössä.

    A: 1, 3, 5 B: 11, 9, 2, 6, 7, 12 C: 10, 4, 8

    V75-6

    8 Propulsionia on viimekertaisen uskomattoman EE-juoksun jälkeen vaikea sivuuttaa pankin roolista, emmekä siihen huonosta lähtöradasta huolimatta ryhdykään. Hugo Åbergissa maailman top3-hevonen juoksi toisella ilman vetoapua, ja vyöryi vastustamattomasti ohi johtaneen Twister Biin, merkaten huiman ajan 08,1a/1609m. Tässä lähdössä vaihtoehtoiset juoksupaikat ovat joko johtavan rinnalla, tai alkuun satsatessa se voi päästä etenemään jopa keulaan saakka. Nykykunnossaan Propulsionin on vaikea nähdä häviävän kummaltakaan noilta juoksupaikoilta.

    10 Ringostarr Treb on myös hienossa iskussa. Kolme starttia sitten Halmstadissa ori teki fysiikan lakeja rikkoneen esityksen laukattuaan ensin lähtöön, mutta kirittyään silti porukan hänniltä voittoon kovalla 10,5a/2140m -ajalla. Viimeksi Hugo Åbergissa se juoksi johtavan takana, josta kiri loppusuoralla Propulsionin jälkeen kakkoseksi.

    3 On Track Piraten lienee lähdön ensimmäinen keulahevonen, vaikkakin 2 Oasis Bi pystyy ne aluksi pitämään, ja voi olla että Erik Adielsson haluaa Propulsionin selän eteensä, jolloin On Track Piraten joutuisi taivaltamaan toista rataa. Joka tapauksessa alustava seitsemän prosentin kannatuskin tuntuu liialta Johnny Takterin ajokille, joka ei ole hetkeen ollut talven veroisessa iskussa.

    7 Workout Wonder seurasi viimeksi Jubileumspokalenissa kärkiparia hienosti kolmanneksi merkaten kovan kokonaisajan 10,1a/2140m. Tommi Kylliäisen taktiikkaa tässä lähdössä on vaikea veikata, mutta todennäköisimmin hevosella ei satsata starttiin, vaan säästelleen tulinen kiri loppuun, millä se voisi yltää totosijoille.

    A: 8 B: 10, 2, 9, 3, 7, 6 C: 4, 1, 5

    V75-7

    Viimeisessä lähdössä 4 U.S.Male E.P. nousee selväksi suosikiksi, eikä suotta. Pronssidivisioona-hevosella koitettiin toissa kerralla avoimessa Ulf Thoresen Memorialissa, jossa se ymmärrettävästi kovassa porukassa jäi viimeiseksi. Nyt juostava keskipitkä matka sopii vahvalle hevoselle hyvin, ja vaikka se tuskin pääsee keulaan, on sillä hyvät mahdollisuudet menestyä myös johtavan rinnalta.

    2 Linus Boy on ravia lähtiessään todennäköisin keulahevonen, ja kuskin tuntien siitä tuskin luovutaan. Timo Nurmoksen suojatti ailahtelee otteissaan melkoisesti, mutta hyvänä päivänään se voi karata muilta.  

    4-vuotias 6 Explosive Merlot oli viimeksi ikäluokan kärkinimen Diamantenin rinnalta urhea kakkonen, lopettaen viimeiset 400 metriä 10-vauhtia kostealla radalla. Ori ei lähde kovaa, mutta ehdotonta lappukamaa nykykunnossaan silti.

    Takarivin huonoilta paikoilta kärjen kaahottelun varalta mukaan otetaan 11 Sugar Daddy sekä 12 Mellby Duke, jotka molemmat ovat tähän lähtöön pystyviä hevosia, ja jaksavat kiertää.

    A: 4, 6, 2 B: 12, 11, 5, 3, 7, 8, 10, 1, 9

    VIHJESYSTEEMIT:

    Pieni Systeemi:

    2,3,5,7,10,11

    1,2,4,9,11

    7,9

    11 Lavidaloca de Vie

    1,3,5

    8 Propulsion

    2,4,6

    27 euroa

    Suuri Systeemi:

    2,3,5,7,10,11

    1,2,4,9,11

    7,9

    7,10,11,15

    1,3,5

    8 Propulsion

    2,4,6,11,12

    180 euroa

    PELIKOHTEET:

    L8 / 11 Lavidaloca de Vie **

    30% 7 Gunell Palema, 15 In Toto Sund

    20% 10 Tro Lo Lo

    10% 6 Erica, 13 Geisha Sund

    L9 / 1 Valley Streamline **

    60% 3 Vincent Zaz

    40% 5 Elita Memphis

    L11 / 6 Explosive Merlot **

    45% 4 U.S.Male E.P.

    25% 2 Linus Boy

    15% 11 Sugar Daddy, 12 Mellby Duke

    Päivän Duo L10&L11 ***

    8 – 6,2 35%

    8 – 11,12 15%