
Baziren kolmikko iskussa: "Luulen, että Belina voittaa"
Kirsi Manninen on tehnyt työuransa ravitalleilla ympäri maailmaa. Tällä hetkellä hän työskentelee Jean-Michel Bazirella, joka oli viime vuonna Vincennesin champion 20. kertaa. Kuva: Miika LähdeniemiPARIISI. Jean-Michel Baziren tallilla työskentelevä Kirsi Manninen uskoo sunnuntain superlähdössä Belina Josselyniin.
Ranskan suurvalmentajien hevoset ovat väkevästi edustettuna sunnuntain Prix d'Ameriquessa. Kovin joukkue on Sébastien Guaratolla, jolla on lähdössä mukana Bold Eaglen lisäksi neljä muuta valmennettavaa. Kolmen hevosen iskuryhmällä mukana ovat sekä Philippe Allaire että Jean-Michel Bazire.
Baziren tallin joukkueen tuntee hyvin Kirsi Manninen, joka on työskennellyt Vincennesin championin tallilla viimeiset kahdeksan kuukautta. Riihimäellä syntynyt Manninen on vaikuttanut koko aikuisikänsä ulkomailla ja on ravimaailmankansalainen, jolla löytyy työkokemusta mm. Daniel Redéniltä, Trond Smedshammerilta, Heikki Korvelta ja Nicolas Rousselilta. Manninen hoiti myös huipputamma Louise Laukkoa Anders Lindqvistillä.
Mannisen nykyisen työnantajan valmennussysteemi on edellisiin paikkoihin verrattuna erilainen.
"Meillä ajetaan aina kovaa", Manninen myöntää. "Ja välillä Jean-Michel sanoo, että aja vaan vielä kovempaa. On se systeemi erilainen kuin muilla. En ole kenelläkään muulla ajanut niin kovia hiittejä kuin Bazirella. Totta kai sitten hevosia pitää vastaavasti hoitaa hyvin, jotta ne kestävät treenin. Meillä ei ole varsinaisesti passihevosia, vaan kaikki hoitavat kaikkia."
Prix d'Ameriquessa Baziren tallin kolmikko on Belina Josselyn - Davidson Du Pont - Looking Superb. Etenkin Belina Josselyniä on povattu yhdeksi kuumimpien suosikkien Bold Eaglen ja Readly Expressin haastajaksi. Belina Josselyn oli viime vuoden Prix d'Ameriquessa neljäs ja edellisvuonna toinen Bold Eaglen jälkeen.
"Meidän kaikkia hevosia odotellaan kärkiviisikkoon ja luulen, että Belina voittaa", Manninen täräyttää. "Belina oli viimeksikin tosi hyvä, mutta kuski vähän ajoi toisen päälle eikä se ollut hevosen syy. Belinaan meillä on kova usko. Kovimmat vastustajat ovat varmasti viime vuodelta tuttuja."
"Looking Superb:llä on vähiten rahaa koko lähdössä, mutta uskon hevoseen. Toivotaan, että se menee ravia. Kun on kahdeksantoista hevosta, starttihetki voi olla sille vähän vaikea. Sillä on kuitenkin kaikki mallillaan. Viimeksi tuli laukka, mutta sen jälkeen sillä ajettiin 1.11 viimeiset 2000 metriä ja kuskin mukaan ihan leikitellen. Kunnossa se on, mutta ikinä se ei ole juossut tällaisia hevosia vastaan. Myös Davidson Du Pont on huippukunnossa ja pystyy olemaan kärkipäässä."
Prix d'Amerique -päivä on vuoden odotetuin kisapäivä Ranskassa ja tähtihetkiä koko tallin henkilökunnalle.
"Ihmisiä on tosi paljon ja käyvät katsomassa hevosia, porukkaa pyörii niin paljon ettei meinaa tilaa. Se on kuitenkin hauskaa! Hevoset ovat kilttejä, joten ei niitäkään pitäisi haitata", Manninen myhäilee.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


