
Montéohjastajien mestari ratkotaan Vermossa – Pia-Maria Moilasella hikinen iltapäivä
Montéohjastajien SM-kisa saatiin kasaan palkintoja korottamalla.
Montératsastus vaatii muutakin kuin hevosen selässä pysymistä. Kehonhallinnan on oltava täysipainoista. Kuva: Terhi Piispa-HelistenVermossa ravataan lauantaina montéohjastajien SM-kisat. Konsepti on mielenkiintoinen, sillä pääkilpailun ympärille kasattiin kokonaiset montéravit.
Lisää painoarvoa iltapäivän kisoille saadaan Yleisradion televisioinnista, sillä tapahtuma kuuluu Espoossa loppuviikosta järjestettävään SM-viikkoon. Kilpailuihin ratsastajana osallistuva Pia-Maria Moilanen on tapahtumasta ja televisioinnista innoissaan.
”Toivotaan, että SM-viikosta tapahtuma saa lisää näkyvyyttä. Tätä täytyy rummuttaa, että mahdollisimman moni näkee sen, ja laji tulee tutuksi”, Moilanen hehkuttaa.
Montératsastusta vähääkään tuntevat ovat tietoisia lajin fyysisestä vaativuudesta. Jännittynyt keho joutuu kilpailun aikana koville.
Moilasen urakka lauantaille vaikuttaa etukäteen äärimmäisen vaativalta. Kokeneelle montératsastajalle on ilmoitettu hevoset kolmeen täyspitkään lähtöön sekä speed raceen.
Urakka keveni kuitenkin perjantaina, kun Moilaselle ilmoitetuista hevosista Orlandina jäi omasta kisastaan pois.
Pia-Maria Moilanen on ohjastanut 287 starttia, joista vain yksi on kärrylähtö. Voittoja on kertynyt 26 kappaletta. Suurimpia meriittejä ovat Monté Cupin finaalivoitto, Finlandia-montén voitto sekä Pohjoismaiden mestaruus. Kuva: Ville ToivonenMoilanen vahvistaa, että montékisan ratsastaminen on fyysisesti raskasta hommaa.
”On todellakin. Vähänkin pitempi ratsastaja joutuu olemaan todella tiiviissä asennossa. Lisäksi jaloista, keskivartalosta ja yläkropasta on saatava jatkuvasti tukea. Reidet, pakaralihakset ja selkä joutuvat todella koville.”
”Orlandinan poisjäänti helpottaa tietysti urakkaa, mutta kolmekin kilpailua on paljon. Aikataulu on tiukka, ja on tuo silti melkoinen punnerrus.”
Moilanen on ilahtunut, että Suomessa järjestetään vihdoin kokonaiset montératsastukselle omistetut ravit. Se on lajiaktiivin mukaan osoitus lajin arvostuksesta.
”Suomen ensimmäiset montéravit on poikkeuksellinen tapahtuma. Ruotsissahan näitä on järjestetty useaan otteeseen. Hevosiakin tuli lopulta ihan kivasti, vaikka alkuun näytti huolestuttavalta.”
Vermossa jouduttiin ottamaan lusikka kauniiseen käteen, että montératsastuksen SM-lähdöt saatiin kasaan. Palkintoja korotettiin, jotta alun perin kolmen osalähdön kilpailuun saatiin edes kaksi täysipainoista lähtöä.
”Hevospulaan vaikutti varmaankin, etteivät palkinnot olleet kovin isot. Lisäksi lauantaina on päällekkäisiä raveja. Vermolle iso hatunnosto, että ovat ottaneet ravit järjestääkseen.”
Pia-Maria Moilanen, 29, on huippuohjastaja Ari Moilasen ja pitkän linjan valmentajan Minna Moilasen tytär, jolle monté on harrastus ja hyvä vastapaino kiireiselle siviilityölle mainostoimistossa.
”Työterveydessä sanottiin, että työ ja kilpaurheilu on pahin mahdollinen yhdistelmä”, Moilanen nauraa.
”Työterveydessä sanottiin, että työ ja kilpaurheilu on pahin mahdollinen yhdistelmä.”
”Itselle yhdistelmä tuntuu hyvältä. Saan ajatukset pois työstä. Toisaalta kilpailut eivät jää jauhamaan mieleen, kun työ on muulla alalla. Loukkaantumisia minulle ei ole suuremmin tullut. Vain kerran olen kisassa pudonnut hevosen selästä.”
Kokeneella montératsastajalla on tältä vuodelta vielä voittotili avaamatta. Moilanen kieltää, että asiasta olisi kerääntynyt sen kummemmin paineita.
”Tahtotila on silti kova, että voittotili pitäisi saada avattua. Viikonloppuna Vermossa sekä sunnuntaina Riihimäellä on kuitenkin hyviä saumoja saada voittoja.”
Helsingissä asuva Moilanen ohjastaa lähiseuduilla sen mukaan, miten hevosia tulee ratsastettavaksi.
”Välillä voi päästä vähän kauemmaksikin viikonloppuna. Ruotsin puolella olisi kiva käydä kilpailemassa, mutta se on sitten oma operaationsa. Niin moni asia on aikatauluista kiinni”, kiireinen harrastaja päättää.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




