Suomen Toto75-karonkka: GLi Grand Prix päättyi yllättäjän juhliin
Kotimaan Toto75-kierros ratkaistiin Teivossa. Iltapäivän päälähtö oli kierroksen päättänyt lämminveristen GLi Grand Prix -finaali.
Edward Snipes käytti hyvän lähtöpaikkansa hyödyksi GLi Grand Prix -finaalissa. Kuva: Maisa Hyttinen / Suomen Hippos1. Edward Snipes
GLi Grand Prix -finaali oli etukäteen vain kahden hevosen välinen kamppailu. Ylivoimaisella tavalla omia sarjojaan hallinnut Impresario ja Kasvattajakruunussa ikätoverinsa niitannut Cool Flame veivät pelikannatuksesta 85 prosenttia. Kumpikaan näistä ei lopulta voittanut finaalia, sillä tarkan reissun johtavan takana saanut Edward Snipes kiitti suojajuoksusta tykkikirillä.
Cool Flame oli odotetusti lähdön johtonimi ja vielä odotetummin sen rinnalla juoksi Impresario. Kaikki näytti suosikkikaksikon osalta hyvältä aina loppukaarteeseen saakka, jolloin Impresario menetti rytminsä ja laukkasi. Se avasi kiritilat Edward Snipesille, eikä Hannu Torvisen ja Cool Flamen etumatka säilynyt maaliin saakka, vaan valjakon oli tyytyminen hopeasijaan. Veijo Heiskasen valmentama hevonen voitti lopulta selvällä marginaalilla. KM Hästfarm i Holm Ab omistaa viisivuotiaan ruunan. Iikka Nurmonen vastasi ohjastuksesta. Johanna Kurppa ja Jussi Tomperi ovat kasvattajat. Angelica Vironen hoitaa hevosta. Lähdön voittaja kuittasi 12 000 euroa.
2. Hierro Boko
Hieno kirivoittaja nähtiin myös lämminveristen avoimessa ryhmäajossa. Takarivistä startannut kotiradan Hierro Boko ei vaikuttanut matkalla kovin todennäköiseltä voittajalta, sillä keulapaikalla ravannut Consalvo sai vetää välipuolikkaan liki 19-vauhtia. Hierro Bokon juoksupaikka oli tässä kohtaa neljännessä parissa ulkona. Siitä huolimatta rakettikirillä viime vuoden St Michelissä juhlinut kymmenenvuotias esitti parasta osaamistaan pitkiin aikoihin pyyhkäisemällä loppusuoran mittaisella kirillä voittoon ohi koko muun porukan. Consalvo kesti keulasta toiseksi. Mandela Zon sijoittui kolmanneksi. Hannu Korpi ohjasti valmennettavaansa, jonka hän omistaa yhdessä Talli Unelmavävyjen kanssa. Laura Sipilä hoitaa ja Boko Stables Holland B.V. on kasvattanut maamme nopeimman lämminveriravurin.
3. Vauhtis
Kierros käynnistyi kylmäveristen hopeadivisioonakarsinnalla. Lähdön suosikki oli samalla koko iltapäivän luotetuin hevonen, yli 80 prosenttia pelattu Vauhtis. Seppo Suurosen valmentama ori otti alun varman päälle. Keulassa juossut Tuuskanen joutui luopumaan vetotöistä kuitenkin avauspuolikkaan jälkeen, kun Henri Bollström ajoi määrätietoisesti suuren pelisuosikin keulapaikalle saakka. Avauspuolikas oli 21,5-vauhtinen, mutta sen jälkeen tahti tasaantui, ja kierros mentiin enää 25,5-vauhtia. Loppusuoralla valjakko lähti omille teilleen voittaen todella helppoon tyyliin. Ravitalli Suuronen Oy ja Jukka Suuronen omistavat hevosen, jonka on kasvattanut Eija Truhponen.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





