Kuningatarkilpailija uusiin käsiin
Rovaniemen kuningatarkilpailuun Tero Pohjolaiselta osallistunut Hetviina on siirtynyt Keski-Suomeen.
Nyt yhdeksänvuotias Hetviina löi viime kaudella läpi tammaparhaimmistoon voittaen mm. kolmesti Vermossa. Rovaniemen kuningatarkisassa sen osallistuminen jäi avausmatkaan, jolla tamma hylättiin pitkästä laukasta. Kuningatarkisan jälkeen Hetviina kilpaili loppukaudesta vielä kahdesti, mutta kärsi raviongelmista.
Nyt omistaja Christer Sandholm on siirtänyt itse kasvattamansa tamman uudelle valmentajalle. Hetviina muutti vajaa viikko sitten Risto Tupamäelle Petäjävedelle.
"Mitään skismaa ei ollut, vaan Tero meinasi, että voi olla parempi kokeilla jotakin valmentajaa, joka tuntee suomenhevoset paremmin", Sandholm painottaa. "Hetviinallahan on ollut vähän raviongelmia, ja toivottavasti Risto saa sen stemmaamaan paremmin."
Hetviinalla on uransa 72 startista 10 voittoa ja yhteensä 20 totosijaa. Tamman voittosumma on 44815 euroa. Valtaosan urastaan Hetviina on tehnyt viime keväänä edesmenneen Ivar Holmlundin valmennuksessa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


