
Hevosalan opiskelijat tapasivat Salpauksessa – hyvinvointihankkeessa tavoitellaan arjenhallintataitojen ja sosiaalisten valmiuksien parantamista
Kuusi luonnonvara-alan oppilaitosta on mukana hankkeessa, jonka tavoitteena on opiskelijoiden hyvinvoinnin ja osallisuuden lisääminen sekä arjenhallinnan taitojen parantaminen.
Opiskelijoiden yhteistoimintaa Salpauksessa oli suunnittelemassa 26 hevosalan opiskelijaa Brahesta, Harjusta, Kpedusta ja Salpauksesta. Kuva: Linda KukkonenIloinen 26 opiskelijan ryhmä neljästä eri hevosalan koulutusta tarjoavasta oppilaitoksesta kokoontui lokakuun alussa Lahden Jokimaalla Koulutuskeskus Salpauksen tiloissa suunnittelemaan yhteistä hanketoimintaa.
”Hyvinvoivaa kasvua luonnonvara-alalla” -hankkeen tavoitteena on lisätä hyvinvointia ja tasa-arvoa luonnonvara-alan oppilaitoksissa. Opetushallituksen (OPH) rahoittamassa hankkeessa keskitytään opiskelijoiden hyvinvointiin, jonka paranemisen myötä tavoitellaan arjenhallinnan, mielenterveyden, opintoihin sitoutumisen ja sosiaalisten taitojen myönteistä kehittymistä.
Perinteisesti hevosalan oppilaitosten yhteistyöpäiville kutsutaan koulujen henkilöstöä sekä muita hevosalan ammattilaisia kehittämään hevosalaa. Tämän syksyn yhteistyöpäivien järjestäjä Koulutuskeskus Salpaus päätti kutsua paikalle myös hevosalan opiskelijakunnat ja tutorit edistämään OPH:n hyvinvointihankkeen tavoitteiden toteutumista.
”Hevosala on tietynlaisessa murroksessa ja on tärkeää, että nuoria kannustetaan avoimeen keskusteluun ja vaikuttamiseen. Yhdessä voimme vaikuttaa siihen, millaiseksi hevosala tulevaisuudessa kehittyy”, sanoo hevostalouden tuntiopettaja Linda Kukkonen Koulutuskeskus Salpauksesta Lahdesta.
OPH:n hankkeessa on mukana sitä vetävä Koulutuskeskus Brahe sekä Hevosopisto, Koulutuskeskus Salpaus, Harjun oppimiskeskus, Ylä-Savon ammattiopisto ja Kpedu.
”Olen itse ollut mukana Ratsastajainliiton Nuoret Päättäjät -työryhmässä, joka toimii kansallisesti. Lukioaikoinani olin jonkin verran mukana myös Lukiolaisten liiton yhteistapaamisissa. Minulle oli selvää heti hankkeen alusta, että haluan tuoda vastaavan toiminnan mahdolliseksi hevosalan ammattiin opiskeleville”, hanketta Salpauksessa vetävä Kukkonen kertoo.
Paikalle saapui opiskelijakuntien edustajia neljästä hankkeen oppilaitoksesta; Salpauksesta, Brahesta, Kpedusta sekä Harjusta.
Opiskelijat kävivät Wahlstenin tehtaalla ja myymälässä tutustumassa hevosvarusteiden valmistamiseen ja myyntiin. Toimitusjohtaja Tomi Himanka esittelee Mona Vyyryläiselle ja Peppi Suursalmelle myymälää. Kuva: Linda KukkonenPäivän aikana opiskelijat ryhmäytyivät, perustivat yhteisen pikaviestiryhmän ja suunnittelivat tulevaisuuteen yhteistä toimintaa. Lisäksi he pääsivät tutustumaan sekä ravi- että ratsastusjärjestöjen nuorisotoimintaan. Ryhmä kiersi Jokimaan kampuksella ja vieraili Wahlsténin tehtaalla sekä Juuso Holttisen ravitallilla.
”On tärkeää, että aktiiviset ja alalle vihkiytyneet nuoret tietävät, mitä kaikkea vapaaehtoinen toiminta hevosalalla voi nykypäivänä olla. Wahlstén valikoitui yhdeksi päivän kohteista paitsi sijaintinsa vuoksi, myös siksi, että varusteiden valmistus ja myynti on oleellinen osa hevosalaa ja mahdollinen urapolku hevosalan opiskelijoille”, Kukkonen kertoo.
Hän toteaa, että opiskelijat olivat päivän sisältöön tyytyväisiä ja kaikki odottavat seuraavaa tapaamista jo kovasti. Seuraava opiskelijakuntien yhteistapaaminen järjestetään Kpedussa Kaustisella ensi vuoden keväänä.
Kukkonen kertoo, että jatkossa opiskelijat haluaisivat yhteisen toiminnan olevan muun muassa leikkimielisiä oppilaitosten välisiä kilpailuja sekä yhteisten tapahtumien järjestämistä.
”Yksi asia piti pintansa opiskelijoiden loppupalautteessa: Parasta oli pulla ja toisiin tutustuminen”, toteaa Kukkonen.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat









